Polski lek przeciw COVID-19 bezpieczny. Do tej pory podano go 50 pacjentom [AUDIO]

i

Autor: Mateusz Kasiak prof. Krzysztof Tomasiewicz (SPSK1), lider badań klinicznych nad immunoglobuliną

Polski lek przeciw COVID-19 bezpieczny. Do tej pory podano go 50 pacjentom [AUDIO]

2021-03-11 17:09

Polski lek przeciw COVID-19 jest bezpieczny. Na razie nie wiadomo jednak, na ile jest skuteczny. W Lublinie cały czas trwają badania kliniczne nad​ preparatem.

Do tej pory w ramach trwających badań klinicznych lek podano 50 chorym. Jedna czwarta dostała placebo. Jak przekonuje nas prof. Krzysztof Tomasiewicz - lider projektu i szef kliniki chorób zakaźnych szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie - pierwsze efekty badania są optymistyczne.

- Zrekrutowaliśmy ok. 50 osób, tzn. że podaliśmy preparat 50 chorym. Nie ma na razie żadnych problemów jeżeli chodzi o bezpieczeństwo. Nie obserwujemy efektów niepożądanych - tłumaczy prof. Tomasiewicz.

W przyszłym tygodniu jednak Komitet monitorujący bezpieczeństwo danych badania klinicznego oceni bezpieczeństwo preparatu. - To tylko formalność. Naturalny etap projektu. Wszystko musi przebiegać zgodnie ze sztuką badania naukowego - mówi prof. Tomasiewicz.

Co ze skutecznością? W ciągu półtora miesiąca powinny być dostępne bardziej szczegółowe oceny skuteczności leku. - Po odślepieniu badania i po analizie statystycznej będziemy znali więcej szczegółów - dodaje.

Obserwacja danego pacjenta po podaniu leku trwa 28 dni. Płynność testów utrudnia jednak tempo kwalifikacji. - Na to jednak wpływu nie mamy. Wciąż wielu pacjentów trafia do szpitala w stanie krytycznym, a to uniemożliwia podanie - komentuje profesor.

Lek podawany jest natomiast pacjentom z zapaleniem płuc, z pogarszającą się funkcją oddechową, ale jeszcze nie mechanicznie wentylowanym. 

Docelowo w badaniu udział weźmie ok. 480-500 pacjentów.

Rekrutacja ma przyspieszyć. Do badania dołączył ośrodek z Bydgoszczy. Trwają zaawansowane rozmowy i kontraktowanie z klinikami z Warszawy i z Krakowa.

Lek w ramach badania klinicznego podawany jest już też pacjentom w szpitalach w Białymstoku, w Łańcucie i w Bytomiu. Ośrodkiem wiodącym jest SPSK1 w Lublinie.

Producentem preparatu jest firma Biomed Lublin. Powstał ze 180 litrów wyizolowanego osocza krwi ozdrowieńców - zawierającego przeciwciała koronawirusa (immunoglobuliny).

Po potwierdzeniu skuteczności ma być dostępny na szeroką skalę. 

Lek przeciw COVID-19 bezpieczny. Posłuchaj więcej szczegółów w materiale Mateusza Kasiaka: