Riad Haidar

i

Autor: Riad Haidar Facebook

OSTATNIE POŻEGNANIE

Pogrzeb Riada Haidara. Ceniony lekarz i polityk spoczął na cmentarzu komunalnym w Białej Podlaskiej

2023-06-03 16:34

W sobotę w Białej Podlaskiej odbył się pogrzeb Riada Haidara, cenionego lekarza i polityka, który zmarł po długiej walce z chorobą w wieku 72 lat. Uroczystości pogrzebowe miały charakter państwowy. W ich trakcie przekazano, że prezydent RP Andrzej Duda odznaczył zmarłego pośmiertnym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Nabożeństwo żałobne w intencji śp. Riada Haidara odbyło się w sobotę (3 czerwca) w cerkwi pod wezwaniem Świętych Cyryla i Metodego w Białej Podlaskiej. W uroczystościach o charakterze państwowym uczestniczyła rodzina i bliscy zmarłego, a także licznie zebrani mieszkańcy, pacjenci, współpracownicy. Przybyli też posłowie i posłanki: z KO Barbara Nowacka, Małgorzata Kidawa-Błońska, Borys Budka, Dariusz Joński, Eugeniusz Czykwin, poseł PiS Dariusz Stefaniuk, poseł Jacek Czerniak z Lewicy, prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk (KO), przedstawiciele władz samorządowych, założyciele WOŚP Lidia i Jerzy Owsiakowie i poczty sztandarowe.

Riad Haidar pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Na początku uroczystości doradca prezydenta Dariusz Waldemar Dudek poinformował, że prezydent Andrzej Duda przyznał zmarłemu pośmiertnie Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Prezydent w liście do żałobników podkreślił, że wiadomość o odejściu Riada Haidara przyjął ze smutkiem.

„W jego osobie żegnamy dzisiaj wybitnego, cenionego lekarza, długoletniego ordynatora Oddziału Neonatologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej, a także polityka zaangażowanego w sprawy wspólnoty samorządowej i całego kraju" – wskazał prezydent. Przekazał też rodzinie, przyjaciołom i współpracownikom zmarłego wyrazy głębokiego współczucia.

Pogrzeb Emiliana Kamińskiego. Artystę żegnały tłumy.

Prezydent zauważył także, że Riad Haidar był szeroko znany przede wszystkim jako lekarz całkowicie oddany swoim małym pacjentom. W dalszej części listu wskazał również, że Haidar przez wiele lat umiejętnie łączył pracę lekarską z aktywnością społeczną i samorządową w radzie miasta i sejmiku wojewódzkim, a w ostatnich latach ze sprawowaniem mandatu posła.

„Oddając Zmarłemu ostatnie honory, podjąłem decyzję o nadaniu Mu pośmiertnie Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski za Jego wybitne zasługi w działalności publicznej i społecznej. Niech będzie to znak uznania i podziękowania, jakie składam dzisiaj Panu Posłowi i Panu Doktorowi w imieniu polskiej wspólnoty, której członkiem się stał i której dobru z oddaniem służył” – wskazał w liście prezydent Andrzej Duda.

Odznaczenie w imieniu rodziny odebrał syn Riada, Kamil Haidar, który podziękował zebranym za obecność. Podkreślił, że jego tata „był bardzo wdzięczny, że przyjęliście go do swojej społeczności, obdarzyliście ogromną miłością, zaufaniem, opieką”. W dalszej części wypowiedzi podkreślił również między innymi to, że jego ojciec zawód lekarza traktował jako misję, sypiał po 4-5 godzin i pracował nawet w czasie choroby.

„Nigdy nie usłyszałem od mojego taty, że go coś boli, że się źle czuje, ma gorszy dzień” – przyznał Kamil Haidar. – „Mój tata nie bał się śmierci. Przecież w sumie tej śmierci zaglądał dziesiątki tysięcy razy w oczy, kiedy wyrywał pazurami z jej objęć kolejnego pacjenta” – mówił. Podkreślił, że jego tata odszedł na swoich warunkach.

Po nabożeństwie kondukt pogrzebowy przeszedł przez miasto na cmentarz komunalny, gdzie zmarły został złożony do grobu. Przed pogrzebem rodzina poprosiła żałobników o nieskładanie kondolencji oraz nieprzynoszenie wieńców i kwiatów a w zamian wsparcie budowy Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży.

Kim był Riad Haidar?

Riad Haidar urodził się 1 sierpnia 1951 r. w mieście As-Suwajda w Syrii. Ukończył studia licencjackie z fizyki i matematyki na Uniwersytecie w Damaszku. W 1973 r. po przyznaniu stypendium naukowego rozpoczął naukę w Polsce, kończąc roczny kursu języka polskiego w Łodzi, a następnie studia na Akademii Medycznej w Lublinie. Po uzyskaniu dyplomu lekarza w 1981 r. podjął pracę na oddziale pediatrycznym w ówczesnym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Białej Podlaskiej i to z tym miastem związał niemal całe swoje życie. W trakcie ponad 40 lat pracy zawodowej spod jego rąk na świat przyszło ponad 30 tys. noworodków. Przez ponad 30 lat związany był z bialskim szpitalem, gdzie stworzył jeden z najnowocześniejszych w kraju Oddziałów Neonatologicznych o III stopniu referencji, któremu z jego inicjatywy nadano imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W latach 1999-2019 pełnił tam funkcję ordynatora. Następnie związał się zawodowo ze szpitalem w Parczewie.

Riad Haidar był aktywnym działaczem społecznym i charytatywnym. Od wielu lat pełnił funkcję szefa sztabu WOŚP w Białej Podlaskiej. W latach 2002-2010 zasiadał w Radzie Miasta Biała Podlaska, w latach 2010-2019 - w Sejmiku Województwa Lubelskiego. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego sejmiku piątej kadencji. W październiku 2019 r. został wybrany na posła z list KO w okręgu chełmskim.

Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi przyznanym za działalność na rzecz społeczności lokalnej, Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz służby zdrowia i odznaczeniem Zasłużonego w służbie Społeczeństwu. Uhonorowano go również medalem 15-lecia i 30-lecia WOŚP oraz odznaką honorową Ministra Zdrowia „Za zasługi dla ochrony zdrowia”. W 2022 r. otrzymał tytuł „Zasłużony dla Miasta Biała Podlaska”. Riad Haidar zmarł 25 maja 2023 r. po długiej walce z chorobą.