Podwyżki opłat za ogrzewanie

i

Autor: Canva

Podwyżki opłat za ogrzewanie. O ile więcej trzeba bedzie zapłacić?

2022-07-21 12:01

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej poinformowało, że wzrosną opłaty za ogrzewanie w Lublinie. Według spółki podwyżka spowodowana jest m.in. wzrostem cen surowców energetycznych, uprawnień do emisji CO2 oraz kosztów energii elektrycznej. O ile więcej trzeba będzie zapłacić za ogrzanie mieszkania? Sprawdźcie w artykule.

Od sierpnia mieszkańcy Lublina zapłacą więcej za ogrzewanie

Rzecznik LPEC Teresa Stępniak-Romanek poinformowała, że prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy dla ciepła produkowanego w Megatem EC-Lublin oraz LPEC.

Ceny zawarte w powyższych taryfach spowodują wzrost kosztów ciepła dla odbiorców w Lublinie o 26 proc. w skali całego roku, z czego 7 proc. wzrostu wynika ze zmian taryfy LPEC S.A. natomiast 19 proc. wynika ze zmian taryfy elektrociepłowni Megatem” – poinformowała rzecznik LPEC S.A. Teresa Stępniak-Romanek.

O ile wzrosną rachunki za ogrzewnie?

Obecnie w Lublinie płaci się średnio 70,42 zł za gigadżul, a od sierpnia będzie to 88,77 zł za gigadżul.

Jak wyjaśniła rzeczniczka, konieczność aktualizacji taryf dla ciepła jest spowodowana przede wszystkim wzrostem cen surowców energetycznych, uprawnień do emisji CO2 oraz kosztów energii elektrycznej.

Wojna w Ukrainie oraz embargo na rosyjski węgiel wywołały globalny kryzys na rynku surowców. Węgiel drożeje obecnie w niespotykanym dotąd tempie, a jego ceny osiągają rekordowe wartości (…). Tylko w ciągu ostatniego roku ceny węgla wzrosły o 137 proc., cena uprawnień do emisji CO2 o 112 proc., natomiast cena energii elektrycznej, która stanowi istotny udział w kosztach dostawy ciepła, wzrosła rok do roku o 179 proc. Wszystko to przekłada się na wzrost cen ciepła w całej Polsce, w tym również w Lublinie” – wyjaśniła Stępniak-Romanek.

Jak dodała, opłaty przesyłowe LPEC S.A. stanowią ok. 30 proc. kosztów ciepła, jakie ponosi odbiorca, a 70 proc. kosztów uzależniona jest od taryf lubelskich producentów ciepła, czyli od PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków oraz Elektrociepłowni MegatemEC-Lublin Sp. z o.o., którzy prowadzą własną politykę cenową. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej dostarcza ciepło do prawie 75 proc. gospodarstw domowych w Lublinie tj. ok. 250 tys. mieszkańców.