Hub Pomocy

i

Autor: MK

Pod Lublinem powstał Krajowy Hub Pomocy dla Ukrainy. Tranzyt darów popłynie przez nasz region

2022-02-28 16:20

W Niemcach koło Lublina powstał Centralny Punkt Pomocy Humanitarnej. Hub Wsparcia koordynowany jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. ​Stamtąd odpowiednio przygotowane i wyselekcjonowane rzeczy z całej Polski będą trafiały do objętej wojną Ukrainy.

Do punktu centralnego dary przewożone będą z hubów wojewódzkich w formie paletowej. - Dalej Rządowa Agencja Rezerw Materiałowych transporty będzie przekazywała na teren Ukrainy. Strona ukraińska będzie jest dystrybuowała - mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

W Lublinie wojewódzki hub będzie działał na terenie fabryki Pszczółka. Jak deklaruje wojewoda, zostanie uruchomiony prawdopodobnie we wtorek. Dodatkowo, powstaną też punkty powiatowe w całej Polsce. Te będą współpracować z gminami i organizacjami pozarządowymi, ale też wszystkimi chętnymi.

Jak mówi wojewoda Sprawka, ma to usprawnić pomoc i zapewnić bezpieczeństwo. - Chodzi nam o zapewnienie płynnych dostaw. Z jednej strony obserwujemy kolejki po kilka tysięcy samochodów, mnóstwo osób pieszo. Z drugiej strony chcemy zapewnić bezpieczeństwo także transportu. Zagrożenie jest już 13 km od Polski. Transporty "na własną rękę" będą blokowane, system musi być spójny - mówi wojewoda. - To my dostarczamy, a strona ukraińska odbiera i dowozi tam, gdzie trzeba oraz to, co trzeba - dodaje.

System ma wyeliminować też oszustwa i wyłudzenia, które już się pojawiają. - Zarówno po naszej stronie, jak i po stronie ukraińskiej. Takie mamy czasy. Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy chcą pomóc, mogą dołączyć do systemu - wyjaśnia wojewoda.

Program pomocy na szeroką skalę ma zacząć działać w środę. Wiarygodne i bezpieczne zbiórki z całej Polski można sprawdzić na stronach rządowych i wojewódzkich. To m.in. lublin.uw.gov.pl/Pomagam Ukrainie czy pomagamukrainie.gov.pl