Pociągiem z Chin do Sławkowa? To możliwe dzięki spółce PKP LHS z Zamościa

2021-02-15 12:50 M.W
Pociąg z Chin do Polski
Autor: https://www.lhs.com.pl/pl Pociąg z Chin do Polski

W ciągu jednego roku na trasie z chińskiego Xi’an do Sławkowa (śląskie) spółka PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa z Zamościa uruchomiła 40 pociągów. W grudniu powstało też kolejne połączenie tym razem z miastem Chongqing.

Pierwszy pociąg z chińskiego Xi’an do Sławkowa w województwie śląskim wyjechał 24 grudnia 2019 roku. Po 12 dniach i przejechaniu 9,5 tys. km dotarł do celu. Było to możliwe dzięki skorzystaniu z linii 65 – pociąg nie wymagał przeładunku na granicy. W innym wypadku byłoby to niezbędne, ponieważ tory znajdujące się m.in. na terenie dawnego Związku Radzieckiego są szersze niż te w większości krajów Unii Europejskiej. Dzięki uruchomionej przez PKP LHS z Zamościa linii przeładowanie pociągu z Chin odbywa się dopiero w Sławkowie, czyli na stacji docelowej.

Coraz więcej operatorów logistycznych korzysta z trasy szerokotorowej, która umożliwia przeładunek w przemysłowym sercu Polski. Pozwala to transportować towary w rekordowym czasie. Na naszą korzyść przemawiają również rosnące stawki frachtu morskiego na trasach z Azji – mówił Zbigniew Tracichleb, prezes zarządu PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa.

W grudniu 2020 roku uruchomiono kolejne połączenie, tym razem z oddalonym o 800 km od Xi’an miastem Chongqing. Oprócz trasy przez Rosję i Ukrainę, PKP LHS dzięki współpracy z partnerami uruchomiła również trasę przez Białoruś.

Pomaga chorej Ninie, planuje nowy serial i jest mamą na pełen etat. Życie Katarzyny Bujakiewicz w Lublinie