Po ulewach - awarie sygnalizacji, podtopienia, połamane drzewa

2021-08-24 17:01
Deszcz
Autor: Unsplash

Awarie sygnalizacji świetlnej, podtopienia posesji i dróg, połamane drzewa – to szkody, które wyrządziły intensywne opady deszczu w Lublinie. Do godz. 21 obowiązuje na Lubelszczyźnie ostrzeżenie drugiego stopnia przed intensywnymi opadami.

Sytuacja w mieście nie wygląda najlepiej. 

Po dwóch dniach intensywnych deszczy na terenie miasta występują liczne podtopienia. W kilkunastu miejscach trzeba wypompowywać wodę, a tam gdzie istnieje ryzyko zalania, dostarczamy worki z piaskiem. Działamy na bieżąco i koordynujemy pracę w terenie

zaznaczył cytowany w komunikacie dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Jerzy Ostrowski. Dodał, że z analizy najnowszych danych meteorologicznych wynika, że opady słabną, a w ciągu najbliższych godzin zanikną, co pozwoli na ustabilizowanie sytuacji w mieście.

Jak podał lubelski ratusz, na terenie miasta występują podtopienia posesji oraz dróg. Oprócz strażaków pracują również brygady Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, które na bieżąco udrażniają kanalizację burzową i zabezpieczają uszkodzone studzienki. Dodatkowo awarii uległy sygnalizacje świetlne na 9 skrzyżowaniach. Sygnalizacje zostały wyłączone lub działają w trybie "żółty puls".

Edyta Górniak o pandemii: Ludzie analizują to, co mówię

Do godz. 15 strażacy z Lublina i powiatu lubelskiego otrzymali ponad 120 zgłoszeń związanych z intensywnymi opadami deszczu. Większość z nich dotyczy wypompowywania wody z zalanych budynków lub posesji, a część usuwania drzew lub konarów drzew powalonych na szlaki komunikacyjne.

Aktualnie działania prowadzone są w 41 lokalizacjach przez 45 zastępów

poinformował rzecznik KM PSP w Lublinie st. kpt. Andrzej Szacoń.

Do godz. 21 we wtorek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedłużył ostrzeżenie drugiego stopnia przed intensywnymi opadami na Lubelszczyźnie.

W dalszym ciągu prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym lub silnym. Od godziny 10.00 dnia 23.08 do godz. 8.00 dnia 24.08 suma opadów miejscami wyniosła od 30 mm do 70 mm. Prognozowana wysokość opadów do końca ważności ostrzeżenia do 30 mm. Prognozowana łączna suma opadów miejscami od 60 mm do 80 mm, lokalnie 90 mm

podał w komunikacie IMGW.

Na terenie województwa lubelskiego obowiązuje również ostrzeżenie hydrologiczne przed gwałtownym wzrostem stanów wód. Dotyczy ono obszaru zlewni Wieprza, mniejszych bezpośrednich dopływów Wisły oraz Bugu po Krzyczew.

W obszarach występowania prognozowanych opadów deszczu, szczególnie na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, lokalnie mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody do strefy stanów wysokich i podtopienia

podało w komunikacie Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE