Po pomoc będziesz dzwonił na Wojciechowską. Dyspozytorzy medyczni mają nową siedzibę

2022-12-09 14:09

Przy ul. Wojciechowskiej 1 w Lublinie została oddana do użytku nowa siedziba Centrum Powiadamiania Ratunkowego i Dyspozytorni Medycznej, które odgrywają istotną rolę w zakresie państwowego ratownictwa medycznego i powiadamiania ratunkowego dla województwa lubelskiego.

1 grudnia był pierwszym dniem pracy dyspozytorów Centrum Powiadamiania Ratunkowego i Dyspozytorni Medycznej w nowej siedzibie.

Wartość całej inwestycji wyniosła 22 469 193,28 zł i była realizowana na nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa, oddanej w trwały zarząd Lubelskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu. Dotychczas, nieruchomość była wykorzystywana jako baza transportowa Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

- Ta inwestycja będzie służyć całej Polsce. Jesteśmy w systemie ogólnokrajowym i obsługujemy również wezwania z terenu innych województw – podkreślał wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Nowo powstały budynek spełnia najwyższe standardy m.in. w zakresie telekomunikacji, informatyki i elektroniki, które są niezbędne do sprawnego funkcjonowania CPR i DM.

W budynku znajdują się nowoczesne sale operatorów numeru 112 i dyspozytorów medycznych oraz pomieszczenia z pełnym zapleczem sanitarnym, i wypoczynkowym, a także pomieszczenia szkoleniowe. Budynek jest sześciokondygnacyjny o całkowitej powierzchni wynoszącej 628,00 mkw. Całkowita powierzchnia budynku to 3 566,10 mkw, natomiast powierzchnia użytkowa wynosi 2 176,55 mkw.

- Chciałbym zapewnić, że to polepszenie warunków pracy, na pewno wpłynie na polepszenie naszych zadań dla dobra mieszkańców województwa lubelskiego – mówił kierownik CPR w Lublinie Jarosław Szymczyk.

Dyspozytorzy medyczni dysponują 93 zespołami ratownictwa medycznego. Obszar województwa podzielony jest na 4 rejony operacyjne przypisane 4 dyspozytorom dysponującym zespoły ratownictwa medycznego. Dodatkowo współpracuje ze śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zlokalizowanym w bazie HEMS w Janowicach k/Świdnika.

Na każdej z pięciu zmian dyżuruje całodobowo 12 dyspozytorów z podziałem na 7 dyspozytorów przyjmujących zgłoszenia alarmowe oraz 4 dyspozytorów wysyłających. Na każdej zmianie całodobowo pełni dyżur główny dyspozytor medyczny i zastępca dyspozytora głównego. Są to osoby odpowiedzialne za prawidłowy przebieg dyżuru oraz sprawną logistykę w dysponowaniu zespołami ratownictwa medycznego z terenu województwa lubelskiego, a także za współpracę z Wojewódzkim Koordynatorem Ratownictwa Medycznego.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE