Kadr z filmu Faworyta

i

Autor: Warsztaty Kultury w Lublinie Kadr z filmu "Faworyta"

Po „epidemicznej przerwie” wraca cykl Miasto Movie. Bezpłatne seanse filmowe na Starym Mieście [AUDIO]

2020-05-29 14:55

Dobre wieści dla lubelskich kinomanów – wracają seanse plenerowe na Starym Mieście. To w ramach cyklu Miasto Movie, przygotowanego przez Warsztaty Kultury w Lublinie.

Wiosna w cyklu Miasto movie miała należeć do kobiet. Niestety przez pandemię, która brutalnie pokrzyżowała plany wszystkim, w tym również kinomanom, wszyscy musieliśmy zarządzić przymusową pauzę w odwiedzaniu kina.

– Dziś, kiedy powoli wchodzimy już w czas letni, możemy wrócić z tytułami zaplanowanymi na marzec oraz kwiecień i w pełni zaprezentować filmowe „Miasto kobiet” w wersji plenerowej – na naszym klimatycznym patio, w kamienicy przy ul. Grodzkiej 7 – zaprasza Rafał Chwała z Warsztatów Kultury w Lublinie. – Oczywiście z zachowaniem wszelkich zaleceń odnośnie kina plenerowego i z dochowaniem wszelkiego, możliwego bezpieczeństwa w tym temacie.

Program na czerwiec:
3 czerwca 2020, godz. 20.30 – „Faworyta”, reż. Jorgos Lantimos, czas 119’, 2018 r.
10 czerwca2020, godz. 20.30 – „Ukryte działania”, reż. Theodore Melfi, czas 127’, 2016 r.
17 czerwca 2020, godz. 20.30 – „Wieża. Jasny dzień”, reż. Jagoda Szelc, czas 106‘, 2017 r.
24 czerwca 2020, godz. 20.30 – „Wdowy”, reż. Steve McQueen, czas 128’, 2018 r.

QUIZ: Rozpoznasz polskie miasta po jednym zdjęciu? Sprawdź!

Pytanie 1 z 20
Miasto ze zdjęcia to:
Kraków

Opisy:


Faworyta

Głośny obraz w reżyserii Jorgosa Lantimosa, z Rachel Weisz, Emmą Stone, a przede wszystkim znakomitą, nagrodzoną za swoją kreację Oscarem, Olivią Colman. Akcja dzieje się na angielskim dworze pod rządami schorowanej i zmęczonej królowej Anny. Monarchia jest akurat w stanie wojny z Francją, a realną władzę w państwie sprawuje lady Sarah, od lat opiekunka i najbardziej zaufana doradczyni królowej. Sytuację odmieni pojawienie się w pałacu młodej służącej Abigail. Dziewczyna szybko staje się nową ulubienicą monarchini, zyskując przy okazji coraz większe wpływy i przywileje na dworze. „Faworyta” to fenomenalny popis trzech wybitnych aktorek, a przy okazji interesujące spojrzenie na historię XVIII-wiecznej Europy i rolę, jaką odegrały w niej wpływowe kobiety sprawujące władzę.

Ukryte działania

Oparta na autentycznych wydarzeniach, niezwykła historia z czasów, kiedy amerykańskie NASA toczyło z Sowietami wyścig o podbój kosmosu. Na przełomie lat 50. i 60. zarówno rasizm, jak i patriarchat są na porządku dziennym, także w instytucjach rządowych. NASA nie jest pod tym względem żadnym wyjątkiem i realną władzę sprawują tu wyłącznie biali mężczyźni. W tym środowisku muszą odnaleźć się i pracować trzy niezwykłe kobiety. Katherine (Taraji P. Henson) skromna, a jednocześnie genialna matematyczka, zaradna i pomysłowa Dorothy (Octavia Spencer) oraz najbardziej niezależna i wyemancypowana z nich Mary (Janelle Monae). Wszystkie one miały znaczący wpływ na zakończone sukcesem wysłanie w kosmos astronauty Johna Glenna. „Ukryte działania” oddają sprawiedliwość tym właśnie kobietom i przybliżają mało znany, a fascynujący epizod z historii Stanów Zjednoczonych.

Wieża. Jasny dzień

Reżyserka Jagoda Szelc w swoim debiutanckim filmie w niezwykle interesujący sposób łączy gatunki dramatu, kina psychologicznego, thrillera, a chwilami wręcz horroru. Bohaterkami filmu czyni dwie kobiety, dwie siostry, a w zasadzie również dwie matki. Pierwsza z nich to Mula, której córka Nina szykuje się właśnie do pierwszej komunii. Biologiczną matką dziewczynki jest jednak Kaja, młodsza siostra Muli, która opuściła rodzinny dom dawno temu. Tuż przed nadchodzącą uroczystością Kaja niespodziewanie wraca i wkracza w życie siostry oraz „jej/swojego” dziecka. Konfrontacja kobiet wydaje się być nieunikniona. „Wieża. Jasny dzień” to oryginalne zarówno w formie, jak i treści współczesne polskie kino, z pewnością warte zobaczenia.

Wdowy

Historia kilku kobiet, które na pierwszy rzut oka różni wszystko – status społeczny, kolor skóry, wiek, poziom wykształcenia. To co je łączy, to zajęcie ich mężów i partnerów. Jak się bowiem okazuje mężczyźni ci są zawodowymi przestępcami i poprzez swoje działania wplączą nasze bohaterki w niebezpieczną, kryminalną intrygę. Najnowsze dzieło Steve’a McQueena w przewrotny i inteligentny sposób odwraca porządek w gatunku kina gangsterskiego czy też heist movie. To kobiety są tu na pierwszym planie, to one są główną siłą sprawczą i wokół nich koncentruje się akcja filmu. Autor pamiętnego „Głodu” po raz kolejny zaś daje dowód na to, iż jest dziś jednym z najciekawszych i najbardziej poszukujących reżyserów współczesnego kina. Jego bohaterki są silne, sprytne ale również zdecydowanie bardziej empatyczne od mężczyzn, a kiedy działają razem, nic nie jest w stanie ich zatrzymać.

Opisy: Warsztaty Kultury w Lublinie

Rafał Chwała z Warsztatów Kultury w Lublinie o powrocie cyklu Miasto Movie:
Rozmawiamy z rekordzistą Guinnessa w trialu rowerowym