Pacjenci nie będą musieli już jeździć setki kilometrów. Szpik przeszczepią im w Lublinie

i

Autor: OM

zdrowie

Pacjenci nie będą musieli już jeździć setki kilometrów. Szpik przeszczepią im w Lublinie

2023-03-23 17:06

W Lublinie będą wykonywane przeszczepy szpiku od dawców niespokrewnionych. Oznacza to, że chory wymagający przeszczepu, który znajdzie swojego genetycznego bliźniaka, nie będzie musiał wyjeżdżać na zabieg do innych ośrodków w Polsce. W szpitalu klinicznym nr 1 powstaje Lubelski Ośrodek Dawców Szpiku. Będzie to pierwszy taki ośrodek dla dorosłych w Lublinie i regionie.

- Realnie już jesteśmy gotowi do wykonywania pierwszych procedur. Jeszcze w tym półroczu, do wakacji wykonamy kilka aferez - mówi prof. Marek Hus, kierownik Kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku SPSK1. - Chcielibyśmy rozwijać możliwość pozyskiwania komórek krwiotwórczych od dawców niespokrewnionych. Mamy znakomity zespół banku komórek krwiotwórczych, w związku z tym nie widzę powodów, żeby młody człowiek z Lublina, czy okolic musiał jechać do Krakowa, czy do Warszawy, aby poddać się procedurze aferez, pobrania komórek krwiotwórczych i stamtąd te komórki miały trafić, np. do nas, bo my okaże się, że tych komórek potrzebujemy.

Do tej pory w SPSK1 wykonywano przeszczepy autologiczne i od dawców rodzinnych. Jeżeli pacjent potrzebował przeszczepu od dawcy niespokrewnionego na zabieg musiał jechać do innych ośrodków w Polsce.

- Ten chory był przeszczepiany gdzieś 100-500 km od Lublina, ale z wszystkimi powikłaniami już bezpośrednio po przeszczepieniu on wracał do naszej kliniki. W związku z tym my zajmowaliśmy się i zajmujemy się tym co jest najtrudniejsze. Żeby przeprowadzić tego pacjenta przez kolejne tygodnie i miesiące. Żeby jego nowa immunologia, nowy układ krwiotwórczy, który dostał od swojego dawcy zaakceptował całe ciało - dodaje prof. Hus. - Będzie to ośrodek, w którym będziemy mogli pobrać komórki najczęściej w procedurze aferez, ale również jeśli będzie taka potrzeba, będziemy mogli położyć pacjenta na sali operacyjnej i pobrać ten szpik nakłuciami talerza biodrowego.

Lubelski Ośrodek Dawców Szpiku będzie w stanie rocznie wykonać około 30 przeszczepień szpiku od dawców niespokrewnionych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE