Wybory 2020: Sprawdź kalendarz wyborcy. Jak i gdzie załatwić formalności? [AUDIO]

2020-07-07 15:10
Ostatni dzień na dopisanie się do spisu wyborców. Gdzie to zrobić w Lublinie? [AUDIO]
Autor: zdj. lublin.eu

Druga tura wyborów coraz bliżej. Zostało też coraz mniej czasu, by załatwić potrzebne formalności. A te dotyczą m.in. dopisania do spisu wyborców, głosowania korespondencyjnego i uzyskania zaświadczenia o prawie do głosowania. Dziś mija termin dopisania się do spisu wyborców. Sprawdź na Eska.pl Lublin, gdzie to zrobić w Lublinie.

Z wszystkimi tymi formalnościami powinniśmy uporać się do 10 lipca - mówi Radiu Eska Justyna Góźdź z biura prasowego kancelarii prezydenta miasta Lublina.

- Osoby zainteresowane dopisaniem do spisu wyborców mogą to zrobić do 7 lipca - wyjaśnia Justyna Góźdź. Dodajmy, że mowa tu wyborcach, którzy nie dopisali się do spisu wyborców w miejscu czasowego pobytu przed pierwszą turą.

- Z kolei lublinianie, którzy zmieniali miejsce pobytu po pierwszym głosowaniu mogą także otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania podczas drugiej tury wyborów. Wniosek o wydanie takiego zaświadczenia należy złożyć do 10 lipca - dodaje urzędniczka.

Taki dokument umożliwi nam głosowanie w dowolnym miejscu w kraju, za granicą, a także na polskim statku morskim.

Natomiast do 7 lipca można złożyć zamiar głosowania korespondencyjnego. Jeśli jednak zgłosiliśmy chęć głosowania korespondencyjnego w kraju lub za granicą przed pierwszą turą, przepis ten będzie obowiązywał także 12 lipca. Pakiet wyborczy zostanie wysłany na adres wskazany przed pierwszą turą.

Głosujący na kwarantannie

Jeśli przebywamy na formalnej kwarantannie, mamy czas na zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego do 7 lipca. Jeśli zostaniemy poddani izolacji po 7 lipca, wówczas wniosek o głosowaniu korespondencyjnym możemy zgłosić do 10 lipca.

W Lublinie to wszystko załatwimy osobiście lub za pomocą platformy ePuap. Szczegóły, adresy i godziny dostępne są na lublin.eu

Zostały ostatnie dni, żeby wziąć udział w wyborach. Jak to zrobić? Posłuchaj:
Bolid z Politechniki Lubelskiej nagrodzony na Shell Eco-marathon
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE