Okuliści apelują: Chrońmy oczy przy domowych pracach. Mamy falę wakacyjnych urazów oczu

2021-07-20 15:01
Okuliści apelują: Chrońmy oczy przy domowych pracach. Mamy falę wakacyjnych urazów oczu
Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/MierCatPhotography

Do lubelskich okulistów zgłasza się coraz więcej osób z urazami oczu. To efekt wakacji i remontów, które część z nas wykonuje w trakcie urlopów. Lekarze przypominają, że szlifując, piłując, malując, czy nawet kosząc trawę zawsze powinniśmy zakładać okulary ochronne.

- Takie urazy mogą prowadzić do ślepoty, a nawet utraty gałki ocznej - mówi prof. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1 w Lublinie. - Kiedy osoba, która zazwyczaj majsterkowaniem zajmuje się hobbystycznie nagle zaczyna piłować, szlifować i zapomina o założeniu okularów ochronnych, wtedy łatwo o wypadek. Może być to uraz tępy, może być to zranienie, czy nawet wniknięcie ciała obcego wewnątrzgałkowego. Są to bardzo poważne stany. Pamiętajmy, że dobrą ochroną i profilaktyką są dobre ochronne okulary, które powinniśmy zawsze zakładać, nawet do najdrobniejszych prac.

Na urazy oczu mogą być narażone także dzieci. Zwłaszcza jeżeli obserwują nas przy pracy. Dlatego o ich bezpieczeństwo powinniśmy szczególnie zadbać.

- Następna grupa uszkodzeń to oparzenia i to też często w domu - dodaje prof. Rejdak. - Jakieś lakiery, farby, czy substancje do czyszczenia kanalizacji, one są bardzo żrące i bardzo łatwo o oparzenie. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, to podstawową czynnością jaką powinniśmy wykonać to bardzo obfite płukanie szpary powiekowej i udanie się do okulisty.

Przy takim płukaniu oka warto także delikatnie odwinąć powieki, tak, aby woda wymyła wszystkie resztki żrącej substancji. Należy je wykonywać przez kilkanascie minut dużą ilością wody.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE