Okuliści apelują: Chrońmy oczy przy domowych pracach. Mamy falę wakacyjnych urazów oczu

2021-07-20 15:01 OM
Okuliści apelują: Chrońmy oczy przy domowych pracach. Mamy falę wakacyjnych urazów oczu
Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/MierCatPhotography

Do lubelskich okulistów zgłasza się coraz więcej osób z urazami oczu. To efekt wakacji i remontów, które część z nas wykonuje w trakcie urlopów. Lekarze przypominają, że szlifując, piłując, malując, czy nawet kosząc trawę zawsze powinniśmy zakładać okulary ochronne.

- Takie urazy mogą prowadzić do ślepoty, a nawet utraty gałki ocznej - mówi prof. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1 w Lublinie. - Kiedy osoba, która zazwyczaj majsterkowaniem zajmuje się hobbystycznie nagle zaczyna piłować, szlifować i zapomina o założeniu okularów ochronnych, wtedy łatwo o wypadek. Może być to uraz tępy, może być to zranienie, czy nawet wniknięcie ciała obcego wewnątrzgałkowego. Są to bardzo poważne stany. Pamiętajmy, że dobrą ochroną i profilaktyką są dobre ochronne okulary, które powinniśmy zawsze zakładać, nawet do najdrobniejszych prac.

Na urazy oczu mogą być narażone także dzieci. Zwłaszcza jeżeli obserwują nas przy pracy. Dlatego o ich bezpieczeństwo powinniśmy szczególnie zadbać.

- Następna grupa uszkodzeń to oparzenia i to też często w domu - dodaje prof. Rejdak. - Jakieś lakiery, farby, czy substancje do czyszczenia kanalizacji, one są bardzo żrące i bardzo łatwo o oparzenie. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, to podstawową czynnością jaką powinniśmy wykonać to bardzo obfite płukanie szpary powiekowej i udanie się do okulisty.

Przy takim płukaniu oka warto także delikatnie odwinąć powieki, tak, aby woda wymyła wszystkie resztki żrącej substancji. Należy je wykonywać przez kilkanascie minut dużą ilością wody.