Oko w oko z sową. Zbliża się Noc Sów na UMCS. Znamy program

2021-02-23 18:00 OM
Oko w oko z sową. Zbliża się Noc Sów na UMCS. Znamy program
Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/blende12

Są tajemniczymi ptakami nocnymi. Kiedy lecą, praktycznie ich nie słychać. Jest to możliwe dzięki bardzo delikatnie zakończonym piórom. W marcu rozpoczyna się ich okres lęgowy. Wtedy też przypada szczyt ich aktywności głosowej, dlatego najlepiej je obserwować w tym czasie. I właśnie do tego zachęcają organizatorzy Nocy Sów. W Lublinie odbędzie się ona już w najbliższą sobotę.

Wydarzenie, jak większość w pandemii, przeniosło się do internetu. Część atrakcji będzie transmitowana na żywo, a pozostałe dostępne będą przez cały weekend na kanele YouTube Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS.

- Uczestnicy wydarzenia będą mogli dowiedzieć się m.in. czym charakteryzują się sowy oraz jaka jest ich dieta. Organizatorzy proponują także udział w wirtualnej nocnej wyprawie do jednego z lubelskich lasów i zachęcają do zetknięcia się z tymi tajemniczymi ptakami. Naukowcy i studenci przygotowali różnorodne wykłady, dotyczące charakterystyki sów - mówi Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS. - Organizatorzy zapraszają też na warsztaty tworzenia z gliny dla dzieci, które przygotował Gminny Zespół Szkół w Kazimierzu Dolnym oraz Dział Historii i Kultury Regionu Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Na UMCS spotkanie z sowami rozpocznie się w najbliższą sobotę o godzinie 17:00

Oko w oko z sową. Zbliża się Noc Sów na UMCS. Znamy program
Autor: zdjęcie nadesłane, UMCS

Program wydarzenia:

1) Część live – start 27 lutego o godz. 17.00 poprzez platformę MS Teams. Link do spotkania znajduje się na stronie: www.umcs.pl

  • 17.00–17.15 – rozpoczęcie Nocy Sów 2021 na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS, przywitanie gości
  • 17.15–17.45 – wykład „Przegląd sów Polski” – mgr Michał Zembrzycki (Katedra Zoologii i Ochrony Przyrody, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS)
  • 17.50–18:20 – wykład „Rzadkie sowy Lubelszczyzny” – prof. Marcin Polak (Katedra Zoologii i Ochrony Przyrody, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS)
  • 18.25–18.55 – wykład „Sowy lasów tropikalnych Andów” – prof. Marcin Polak (Katedra Zoologii i Ochrony Przyrody, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS)
  • 19.00–19.15 – niespodzianka dla dzieci

2) Część druga – start 27 lutego od godz. 9.00 do 28 lutego do godz. 22.00, poprzez kanał YouTube Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS. W programie drugiej części wydarzenia:

  • „Ogólnie o sowach” – Maria Jach (Studenckie Koło Naukowe Biologów UMCS, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS)
  • „Dieta sów” – Nikola Góral (Studenckie Koło Naukowe Biologów UMCS, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS)
  • Warsztaty rzeźbienia w glinie dla dzieci - we współpracy z Gminnym Zespołem Szkół w Kazimierzu Dolnym oraz Działem Historii i Kultury Regionu Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym
  • „Nocna wycieczka do lasu” – mgr Agata Dzyr, mgr Michał Zembrzycki (Katedra Zoologii i Ochrony Przyrody, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS)