Ogólnopolski Protest Pielęgniarek w Warszawie. Akcja naklejkowa na Lubelszczyźnie [AUDIO]

i

Autor: zdj. OZZPiP ZOZ SPSK1/Facebook

Ogólnopolski Protest Pielęgniarek w Warszawie. Akcja naklejkowa na Lubelszczyźnie [AUDIO]

2021-05-11 17:55

Chcą m.in. uporządkowania zakresu obowiązków. Nie zgadzają się na brak uwzględnienia doświadczenia przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia. 12 maja, w dzień swojego święta, pielęgniarki i położne, reprezentujące związki zawodowe i 16 regionów z całego kraju wyjdą na ulice Warszawy.

Wśród nich m.in. przedstawiciele i przedstawicielki szpitali i związków zawodowych z Lubelszczyzny. Ci, którzy zostaną, wezmą udział w akcji naklejkowej. - W województwie lubelskim pielęgniarki i położne będą miały naklejone na ubraniach i kombinezonach logo naszej organizacji z hasłem popierającym protest w Warszawie - mówi nam Dorota Ronek, wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Regionu Lubelskiego.

Protestujący domagają się wzrostu wynagrodzenia i kadr. Dodatkowo, 30 czerwca kończy się tzw. zembalowe, czyli dodatki do pensji. Na razie nie wiadomo, czy będą przedłużone.

Wciąż te same problemy i krótkowzroczność władz

- Mimo podejmowania wielokrotnych prób dialogu z resortem zdrowia, minister twardo stoi przy swoim stanowisku, co pokazuje, że jest oderwany od rzeczywistości i nie rozumie funkcjonowania ochrony zdrowia. A co roku z systemu ubywa 7 i pół tysiąca pielęgniarek i położnych - dodaje Dorota Ronek.

To właśnie w 2021 roku, w czasie pandemii COVID-19, najbardziej widoczny jest kryzys kadrowy wśród białego personelu. Wiek emerytalny osiągnęło 40-50 proc. pielęgniarek. Niedługo wskaźnik te wzrośnie nawet do 70 proc.

Kadra pielęgniarsko-położnicza zwraca także uwagę na trudne warunki pracy w czasie pandemii, podczas której życie straciło już 160 jej przedstawicieli.

Trasa pikiety została wyznaczona od Sejmu [ul. Wiejska] do budynku kancelarii prezesa rady ministrów [wzdłuż al. Ujazdowskich].

Manifestacja odbędzie się według zasad sanitarnych. Jej początek zaplanowano na godz. 11:00.

Po 12 maja, protestujący w zależności od działań rządu, podejmą decyzję o ewentualnym strajku.

- Problemy są znane od lat. Trzeba o nich przypomnieć - mówi nam Dorota Ronek, wiceprzewodnicząca OZZPIP Regionu Lubelskiego
- Na znak solidarności organizujemy lokalną akcję naklejkową - dodaje Dorota Ronek