Oddaj krew, w zamian otrzymasz choinkę na święta [GALERIA]

2021-12-16 12:16

W Lublinie trwa akcja "Choinka dla życia". To inicjatywa, która narodziła się rok temu w naszym mieście. Lasy Państwowe przygotowały dla Honorowych Dawców Krwi świąteczne drzewka. Ci, którzy w czwartek oddadzą krew lub jej składniki otrzymają w prezencie żywą choinkę.

- Dzisiaj mamy szczególną akcję. Jest to takie swoiste podziękowanie tym, którzy dzielą się najcenniejszym darem jakim jest krew - mówi Anna Sternik z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. - Przygotowaliśmy w Lublinie łącznie 130 choinek.

Akcja jest ważna szczególnie przed świętami.

- Zapotrzebowanie na krew jest ciągle bardzo duże i dzięki takim akcjom możemy pozyskać nowych dawców, ale możemy też podziękować tym, którzy stale oddają krew - mówi Paweł Filip z RCKiK w Lublinie. - Okres świąteczny jest dla nas o tyle trudny, że ludzie są zajęci przygotowaniami do świąt, wyjeżdżają i zmniejsza się ten pobór krwi, więc fajnie, że dzięki takiej akcji możemy zrobić sobie zapas krwi na święta. Musimy pamiętać, że my świętujemy, ale szpitale nie.

Akcja "Choinka dla życia" odbywa się już drugi raz. W ubiegłym roku to właśnie Lublin był pierwszym miastem, w którym się odbyła. Teraz rozrosła się na całą Polskę.

- Jeszcze nigdy nie oddawałam krwi i chciałabym zacząć - mówi mieszkanka Lublina. - Mnie choinka nie skusiła, ale moją koleżankę już tak.

- Ja już parę razy oddawałam krew - przyznaje Lublinianka. - Przyszłam żeby wspomóc koleżankę, żeby się tak nie stresowała. Ta choinka na pewno zachęca ludzi żeby przyjść i oddać krew.

- Ja oddawałem krew na studiach i przyszedłem, żeby sobie przypomnieć jak to jest oddawać krew - mówi mieszkaniec Lublina. - Nie ukrywam, że choinka mnie skusiła.

Akcja "Choinka dla życia" odbywa się na Placu Teatralnym przed CSK, a także w siedzibie RCKiK w Lublinie. Potrwa do godziny 14:00.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE