Nowy zabytek w Muzeum Nadwiślańskim. Unikalny na skalę kraju

i

Autor: unsplash.com/Facebook Muzeum Nadwiślańskie

Nowy zabytek w Muzeum Nadwiślańskim. Unikalny na skalę kraju

2022-12-15 14:33

Starali się o to 3 lata, ale było warto. Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym wykupiło od prywatnego posiadacza unikatowy zabytek archeologiczny.

Mowa o wczesnośredniowiecznym grodzisku (czyli pozostałości po grodzie) w Kłodnicy w gminie Wilków. Jest ono wpisane do rejestru zabytków województwa lubelskiego pod nr C9. Jak przekonuje Muzeum, to unikalne i cenne stanowisko archeologiczne, które jednak potrzebowało objęcia aktywną ochroną - zgodną z europejskimi standardami. Na liście wymagań znalazło się więc m.in. dostosowanie zabytku do publicznego dostępu i badanie naukowe.

Co to był za obiekt?

Wczesnośredniowieczne grodzisko w Kłodnicy to jedno z czterech słowiańskich grodzisk znajdujących się w Kotlinie Chodelskiej. Jego początki datowane są na IX-X w. Pozostałe znajdują się w Chodliku, Żmijowiskach i Podgórzu. Dopiero 6 lat temu archeolodzy wzięli jego losy pod lupę i opracowali historię obiektu. Ich najgłośniejszym odkryciem był naszyjnik z nanizanymi 69-cioma paciorkami szklanymi i dwoma imitacjami dorhamów, czyli monet arabskich z otworami do zawieszenia.

Jakie będą dalsze losy zabytku?

Muzeum Nadwiślańskie nie ma w planach wykonania rekonstrukcji i obiektów małej architektury. Planuje za to usunąć uprawy sadownicze, które się tam znajdują, na rzecz wyeksponowania tam trawiastego terenu.