Nowy rok i nowe pokolenie koników polskich. W ramach WOŚP można wylicytować imię dla świeżo urodzonych maluchów

2023-01-24 15:57
Nowy rok i nowe pokolenie koników polskich. W ramach WOŚP można wylicytować imię dla świeżo urodzonych maluchów
Autor: pexels.com/screen instagram.com/@roztoczanskinarodowypark kolaż

Na początku stycznia w Roztoczańskim Parku Narodowym na świat przyszły dwa źrebiątka konika polskiego. Podczas najbliższego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie można wylicytować możliwość nadania imienia obu małym klaczom.

Urodzone w pierwszych dniach miesiąca źrebięta zapoczątkowały 40. pokolenie koników polskich w hodowli prowadzonej w Roztoczańskim Parku Narodowym (zwierzęta zamieszkują tutaj od 1983 r.). Pierwsze tegoroczne młode 4 stycznia urodziła klacz Tylawa, a już dwa dni później na świat przyszło źrebię, którego matką jest Herpia.

„Oba źrebaki to klaczki. Zajrzeliśmy do nich w ten weekend (21-22 stycznia – przyp. red.) aby zobaczyć jak sobie radzą z pierwszym w ich życiu śniegiem. Okazało się, że są w bardzo dobrej kondycji i nie brakuje im energii do zabaw i zapoznawania się z otaczającym środowiskiem” – czytamy na stronie internetowej Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Jak wyglądają źrebięta konika polskiego?

Od początku istnienia hodowli konika polskiego w Roztoczańskim Parku Narodowym na świat przyszło już ponad 420 źrebiąt! Najwięcej porodów u koników polskich występuje w okresie marzec-maj, jednak zdarzają się, tak jak w tym przypadku, także zimowe porody. Co ciekawe, nowonarodzone koniki już po kilku minutach od urodzenia potrafią stanąć na własnych nogach! Od dorosłych osobników wyróżnia je natomiast nie tylko mniejsza wysokość, ale także charakterystyczna źrebięca sierść, mająca jasnokremowe ubarwienie (coś na typ kawy z mlekiem). Jak podaje RPN, czasem zdarza się jednak, że przeważa u nich odcień szaro-kremowy. U około 4-miesięcznych źrebiąt wyciera się pierwsza sierść i zaczyna je pokrywać nieco twardsze i zdecydowanie krótsze włosie, o myszatym ubarwieniu.

Wylicytuj imię dla źrebiąt konika polskiego na WOŚP! 

Młode klaczki urodzone na początku stycznia nie mają jeszcze imienia, a Roztoczański Park Narodowy postanowił dać nietypową szansę na ich wybranie. Nietypową, bo poprzez włączenie się w aukcję na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Osoba, która podczas najbliższego finału WOŚP (29 stycznia) zaproponuje najwyższą kwotę, dostanie możliwość nadania imienia aż trzem pierwszym źrebiątkom, które urodzą się w bieżącym roku na terenie RPN!

„Zwycięzcy licytacji będą mogli nadać imiona, które będą zaczynały się na literę identyczną jak imię klaczy od której pochodzą. Tak więc pierwsza klaczka dostanie imię na literę „T” od klaczy Tylawa, druga klaczka na literę „H” od klaczy Herpia. Mamy nadzieję, że wkrótce pojawi się trzeci źrebak i wtedy będziemy wiedzieli na jaką literę będzie się zaczynać jego imię” – zaznacza RPN.

Przypominamy, że tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się już w najbliższą niedzielę!

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE