nowy tomograf w szpitalu przy al. Kraśnickiej

i

Autor: zdj. nadesłane

Nowoczesna pracownia i tomograf w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie

2022-03-24 14:12

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie powstaje nowa, trzecia już pracownia tomograficzna. Pojawił się w niej nowoczesny tomograf komputerowy.

Pierwsi pacjenci są już zapisywani na badania. Te ruszą w maju. Pracownia będzie działała przy Zakładzie Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej, gdzie miesięcznie wykonuje się ponad 2 tysiące badań, a zapotrzebowanie wciąż rośnie.

- Każdego miesiąca wykonujemy około 400 badań w pracowni rezonansu magnetycznego i 70 operacji wewnątrznaczyniowych. Staramy się wykorzystywać aparaturę w stopniu maksymalnym. Co roku przeprowadzamy łącznie ponad 80 tysięcy badań diagnostycznych i procedur radiologii zabiegowej - tłumaczy lek. Maciej Mazgaj, kierownik zakładu.

- Dzięki nowej pracowni zwiększymy dostępność badań, a to w konsekwencji oznacza szybszą diagnostykę dla pacjentów dziennych i skrócenie pobytu pacjentów szpitalnych - dodaje.

Nowy sprzęt ma być też bardziej bezpieczny dla pacjentów. - Pozwala na znaczne obniżenie dawki promieniowania i ilości stosowanych jodowych środków kontrastowych, w porównaniu do aparatów starszej generacji, a to z kolei zasadniczo wpływa na bezpieczeństwo pacjentów - wyjaśnia Piotr Matej, dyrektor szpitala.

W placówce wykonywane są badania różnorodnymi metodami. Oprócz radiologii klasycznej, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego, wykonuje się też mammografię cyfrową i badania ultrasonograficzne. Z kolei w pracowni radiologii zabiegowej przeprowadza się procedury zarówno diagnostyczne, jak i lecznicze.

nowy tomograf w szpitalu przy al. Kraśnickiej

i

Autor: zdj. nadesłane Montaż nowego tomografu w pracowni nr 3 szpitala przy al. Kraśnickiej