Nowe wzory wniosków o dopłaty do źródeł ciepła. Co się zmieniło?

i

Autor: unsplash.com

Nowe wzory wniosków o dopłaty do ogrzewania 2022. Co się zmieniło?

2022-10-11 15:31

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) opublikowano zmieniony wzór wniosku o wypłatę dopłaty do źródeł ciepła wykorzystujących takie paliwo jak: pellet drzewny, drewno kawałkowe, inny rodzaj biomasy, gaz LPG czy olej opałowy. Co się zmieniło?

Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska, zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła.

Jak podano w Ocenie Skutków Regulacji, nie trzeba będzie już oświadczać, że nie złożyło się wniosku o wypłatę dodatku węglowego.

- Nowy wzór wniosku o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych, stanowiący załącznik do projektowanego rozporządzenia, uwzględnia brak konieczności składania oświadczenia o uprzednim niezłożeniu wniosku o wypłatę dodatku węglowego - podano.

Wzór nowego wzoru znajdziecie na stronie Rządowego Centrum Legislacji

Dodatek wynosi 3 tys. zł w przypadku, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na pellet drzewny lub inny rodzaj biomasy, z wyłączeniem drewna kawałkowego. W przypadku głównego źródła ciepła na drewno kawałkowe dodatek wynosi 1 tys. zł, dla ogrzewania na LPG to 500 zł, a na olej opałowy - 2 tys. zł.

Gdzie kupić najtańszy węgiel 2022? 

Od 26 września można sprawdzać ceny węgla w na rządowej stronie. Na portalu znajdziecie dostawcę węgla w najbliższej lokalizacji oraz informacje o kosztach zakupu opału. Porównywarka pozwoli klientom na weryfikację sprzedawcy i zaoszczędzenie czasu. 

Obsługa jest prosta. Wybiera się województwo (można także powiat) i rodzaj poszukiwanego węgla. Można wskazać np. groszek, węgiel w kawałkach czy miał albo ekomiał. Można także wybrać, czy towar ma być luzem, czy pakowany.

Więcej informacji znajdziesz pod tym linkiem.

Dodatek węglowy w woj. lubelskim

Wojewoda podczas konferencji prasowej w poniedziałek podał, że do piątku gminy poinformowały Lubelski Urząd Wojewódzki o rozprowadzeniu wśród mieszkańców 184,6 mln zł dodatku węglowego.

- Część samorządów niemalże bezpośrednio po przekazaniu tych środków przez nas wypłaciła te dodatki. Przykładem pozytywnym jest Lublin, który jako jeden z pierwszych wypłacił środki, ale ok. 400 mln zł w dalszym ciągu nie jest wypłaconych - podał Sprawka.

Marcin Kierwiński: Dodatek węglowy jest niesprawiedliwy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE