Nowa struktura izolatoriów. Placówki rozszerzają opiekę nad pacjentami chorymi na COVID-19

i

Autor: zdj. Kolejowy Szpital Uzdrowiskowy w Nałęczowie/ksunaleczow.pl

Nowa struktura izolatoriów. Placówki rozszerzają opiekę nad pacjentami chorymi na COVID-19

2020-10-27 16:26

Będzie więcej izolatoriów na Lubelszczyźnie. Placówki rozszerzają opiekę nad pacjentami chorymi na COVID-19. Przejmują lekko chorych i zmieniają strukturę działania.

Trzy poziomy organizacji izolatoriów

Do tej pory miejsca izolacji najczęściej organizowano w hotelach. Były to jednak filie oddziałów zakaźnych, a opiekę pacjentom zapewniał personel szpitalny. Teraz tworzone będą izolatoria autonomiczne - drugiego i trzeciego poziomu.

- Druga kategoria to izolatoria tworzone na bazie sanatoriów. Będą to izolatoria autonomiczne, które nie będą przyporządkowane szpitalowi. Będą działać w oparciu o własny personel medyczny, jak również uzupełniony o osoby zatrudnione z zewnątrz - mówi Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

Na trzecim poziomie dowolny podmiot, np. hotel, będzie mógł prowadzić samodzielną działalność izolatoryjną, zapewniając jednak odpowiedni standard leczenia i zatrudniając odpowiedni personel, np. lekarzy rodzinnych.

Warunkiem jest spełnienie kryteriów uchwały o działalności izolatoriów, a następnie podpisanie umowy z najbliższą placówką NFZ.

Lepsze finansowanie

Wzrosnąć ma finansowanie izolatoriów. Placówki wyższego poziomu uzyskają większe dotacje. Rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie ma pojawić się w najbliższych dniach.

Na Lubelszczyźnie placówkami drugiego poziomu mogą być izolatoria w Nałęczowie i Krasnobrodzie. Szczegóły dotyczące prowadzenia autonomicznych izolatoriów trzeciego poziomu pojawią się po decyzjach ministerialnych. 

Sonda
Czy rząd powinien wprowadzić obostrzenia na 1 listopada?
Ogromna kolejka do testów na koronawirusa