Noc spadających gwiazd. Kiedy obserwować Perseidy w Lublinie?

2022-08-12 8:36
Perseidy 2022
Autor: Canva

Perseidy to jedne z najbardziej lubianych przez amatorów nocnego nieba rój spadających gwiazd. Te letnie meteoryty zazwyczaj łatwo obserwować, bo są dosyć liczne. W tym roku, ich największa aktywność przypada w niefortunnym czasie. Kiedy obserwować Perseidy? Zapraszamy do artykułu.

Kiedy obserwować Perseidy?

Chociaż latem aktywne są też inne roje meteorów, to właśnie sierpniowe Perseidy cieszą się największą popularnością. W tym roku aktywność roju Perseidów rozciąga się dosyć długo, bo od połowy lipca do 24 sierpnia. Liczba spadających gwiazd w tym okresie jest mniejsza, to warto wybrać się na nocne obserwacje w trakcie maksimum tego roju, który wypada w nocy z 12 na 13 sierpnia.

Niestety w tym roku warunki do obserwacji Perseidów nie będą sprzyjające, ponieważ 12 sierpnia przypada pełnia Księżyca. Jego jasny blask mocno ograniczy widoczność spadających gwiazd. W trakcie maksimum można dostrzec nawet do ok. 100 meteorów w ciągu godziny! W tym roku z powodu jasnej nocy zobaczymy tylko te najjaśniejsze.

Do obserwacji meteorów nie potrzeba teleskopów ani lornetek. Najlepiej wybrać się w miejsce, z którego widzimy spory obszar nieba, z dala od źródeł sztucznego światła, im ciemniejsza okolica, tym lepiej będzie widać spadające gwiazdy. Wypatrywać Perseidów możemy o dowolnej porze nocy, a także w trakcie sąsiednich nocy wokół maksimum. Zachęcamy do letniego obserwowania spadających gwiazd i zrobienia listy życzeń, bo zgodnie z ludowym przesądem życzenie wypowiedziane po zobaczeniu spadającej gwiazdy się spełni.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE