Lubelski Globus - jedna z atrakcji Nocy Kultury

i

Autor: Warsztaty Kultury Lubelski Globus - jedna z atrakcji Nocy Kultury

Noc Kultury w Lublinie: gdzie znaleźć Bramę Małego Księcia?

2021-06-24 10:39

Przed nami kolejna odsłona Nocy Kultury w mieście, która jak już wiecie – jedną nocą jest już tylko z nazwy, bo potrwa jeszcze do 21 lipca. Tym razem na spacer po Starym Mieście powinni wybrać się szczególnie fani książki o Małym Księciu.

Tym razem, twórcy Nocy Kultury w Lublinie zabierają nas w świat książki autorstwa Antoine de Saint-Exupéry.

Brama Małego Księcia to instalacja wydziergana przez grupę Bombardowanie Włóczką. Wydziergany jest pewien szczególny moment z powieści o Małym Księciu. Chodzi o scenę, w której tytułowy bohater wykorzystuje odlot wędrownych ptaków do ucieczki z planety – wyjaśnia Agata Fijuth-Dudek, z Warsztatów Kultury w Lublinie.

Bramę Małego Księcia można znaleźć od czwartku (24.06) w bramie przy ul. Archidiakońskiej 1. Instalację można będzie podziwiać tam do 7.07.

Co jeszcze można zobaczyć w trakcie spacerów po lubelskim Starym Mieście?

Miejskie misie (17-30.06., ul. Ku Farze) Misie, które powstały w marcu 2020 r. podczas warsztatów z Yaniną Kazak, a później zostały zabrane na spacer po podwórkach Starego Miasta. Miejskimi misiami opiekował się i fotografował Ignacy Tokarczyk.

Rybne wspomnienia z Nocy Kultury (do 21.07., ul. Bramowa) Od pewnego czasu Warsztaty Kultury kolekcjonują pamiątki z minionych edycji festiwalu, w tym roku postanowili wyjąć z szafy część menażerii. W każdy piękny wolny dzień na ryby… – nad głowami przechodniów zawisną dwie niezwykłe ryby. Pełna energii i kolorowa latająca ryba Jarosława Koziary i monochromatyczna Francoisa Monneta.

Planeta Lublin (do 21.07., Plac Łokietka) Instalacja artystyczna inspirowana tradycyjnym globusem, na którym całym światem staje się jedno miasto. Jak wydobyć ze świata jego kawałek i stworzyć z niego skończoną rzeczywistość; zamienić miasto w cały świat?

Miastoczułość: klon i robinia (do 21.07., ul. Wróblewskiego, ul. Radziwiłłowska) Jednym z najpiękniejszych sposobów okazania czułości miastu jest posadzenie nowego drzewa. Chodzi o Klon zwyczajny i Robinię akacjową.

Guernica (do 21.07., dziedziniec Zamku Lubelskiego, do godz. 21.00) „Guernica” Pablo Picasso z 1937 r. to jeden z najsłynniejszych obrazów świata. Jest ponadczasowym protestem artystycznym przeciwko okrucieństwu wojny. Studenci WSPA ożywili obraz za pomocą własnoręcznie wykonanej scenografii i kostiumów. Efekt ich pracy zobaczymy na wielkoformatowym wydruku w formacie zbliżonym do oryginału.

Nietoperze z Dominikańskiej (do 21.07., ul. Dominikańska) „Czy to mysz? Nie, to perz. Nietoperz? Nie, to mysz”. – zastanawiano się w „Alicji w Kranie Czarów”. Odpowiedź przyjdzie sama, gdy spojrzymy w górę na ulicy Dominikańskiej.

Koty na dachu (do 21.07., Plac Zamkowy / dachy kamienic)

Na dachach kamienic zobaczymy kilkanaście czarno-białych flag, przedstawiających koty. Uszyte z tkaniny kocie kształty, wykonane zostały na podstawie projektów wybitnego lubelskiego grafika, kaligrafa i ilustratora – Andrzeja Kota.

Intro (do 21.07., ul. Złota 1)

Warsztaty Kultury zapraszają do nieoczywistego wnętrza, z jednej strony schowanego i ukrytego przed ludzkim wzrokiem, z drugiej wręcz zapraszającego do podglądania.

Przedmiot Mówie (do 21.07., Plac Dominikański)

Podczas pandemii człowiek musi się zmierzyć z wieloma wyzwaniami. Czas izolacji był pretekstem do spojrzenia inaczej na rzeczy codziennego użytku. Każdy przedmiot ma przecież swoją historię, wystarczy się w niego wsłuchać a można usłyszeć opowieść pozornie niemego przedmiotu. Wystawa Przedmiot Mówie składa się ze statycznych grafik, które dzięki aplikacji Artivive ożywają i ukazują film animowany prezentujący przemyślenia i rozważania osób zmuszonych do nauki zdalnej podczas swojego najbardziej twórczego okresu życia. Nie jest to jednak zwykła wystawa, bądź czujny i szukaj statycznych grafik rozwieszonych na terenie Starego Miasta. Swoją wędrówkę rozpocznij na Placu Dominikańskim i koniecznie pobierz aplikację Artivive.

To tylko część instalacji, które będzie można zobaczyć podczas trwania najdłuższej na świecie Nocy Kultury 2021. Co tydzień nowe instalacje będą zaskakiwać mieszkańców Lublina i gości.

Mapa aktualnie dostępnych atrakcji będzie dostępna na stronie nockultury.pl. To tam na kolorowo zaznaczone będą miejsca, które aktualnie można zobaczyć. Mapa będzie aktualizowana co tydzień.

Wszystkie wydarzenia są dostępne w przestrzeni publicznej i wstęp na nie jest wolny. Nie trzeba się zapisywać ani rejestrować, wystarczy wyjść na spacer na Stare Miasto.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE