Lubelski Globus - jedna z atrakcji Nocy Kultury

i

Autor: Warsztaty Kultury Lubelski Globus - jedna z atrakcji Nocy Kultury

Noc Kultury w Lublinie: gdzie znaleźć Bramę Małego Księcia?

2021-06-24 10:39

Przed nami kolejna odsłona Nocy Kultury w mieście, która jak już wiecie – jedną nocą jest już tylko z nazwy, bo potrwa jeszcze do 21 lipca. Tym razem na spacer po Starym Mieście powinni wybrać się szczególnie fani książki o Małym Księciu.

Tym razem, twórcy Nocy Kultury w Lublinie zabierają nas w świat książki autorstwa Antoine de Saint-Exupéry.

Brama Małego Księcia to instalacja wydziergana przez grupę Bombardowanie Włóczką. Wydziergany jest pewien szczególny moment z powieści o Małym Księciu. Chodzi o scenę, w której tytułowy bohater wykorzystuje odlot wędrownych ptaków do ucieczki z planety – wyjaśnia Agata Fijuth-Dudek, z Warsztatów Kultury w Lublinie.

Bramę Małego Księcia można znaleźć od czwartku (24.06) w bramie przy ul. Archidiakońskiej 1. Instalację można będzie podziwiać tam do 7.07.

Co jeszcze można zobaczyć w trakcie spacerów po lubelskim Starym Mieście?

Miejskie misie (17-30.06., ul. Ku Farze) Misie, które powstały w marcu 2020 r. podczas warsztatów z Yaniną Kazak, a później zostały zabrane na spacer po podwórkach Starego Miasta. Miejskimi misiami opiekował się i fotografował Ignacy Tokarczyk.

Rybne wspomnienia z Nocy Kultury (do 21.07., ul. Bramowa) Od pewnego czasu Warsztaty Kultury kolekcjonują pamiątki z minionych edycji festiwalu, w tym roku postanowili wyjąć z szafy część menażerii. W każdy piękny wolny dzień na ryby… – nad głowami przechodniów zawisną dwie niezwykłe ryby. Pełna energii i kolorowa latająca ryba Jarosława Koziary i monochromatyczna Francoisa Monneta.

Planeta Lublin (do 21.07., Plac Łokietka) Instalacja artystyczna inspirowana tradycyjnym globusem, na którym całym światem staje się jedno miasto. Jak wydobyć ze świata jego kawałek i stworzyć z niego skończoną rzeczywistość; zamienić miasto w cały świat?

Miastoczułość: klon i robinia (do 21.07., ul. Wróblewskiego, ul. Radziwiłłowska) Jednym z najpiękniejszych sposobów okazania czułości miastu jest posadzenie nowego drzewa. Chodzi o Klon zwyczajny i Robinię akacjową.

Guernica (do 21.07., dziedziniec Zamku Lubelskiego, do godz. 21.00) „Guernica” Pablo Picasso z 1937 r. to jeden z najsłynniejszych obrazów świata. Jest ponadczasowym protestem artystycznym przeciwko okrucieństwu wojny. Studenci WSPA ożywili obraz za pomocą własnoręcznie wykonanej scenografii i kostiumów. Efekt ich pracy zobaczymy na wielkoformatowym wydruku w formacie zbliżonym do oryginału.

Nietoperze z Dominikańskiej (do 21.07., ul. Dominikańska) „Czy to mysz? Nie, to perz. Nietoperz? Nie, to mysz”. – zastanawiano się w „Alicji w Kranie Czarów”. Odpowiedź przyjdzie sama, gdy spojrzymy w górę na ulicy Dominikańskiej.

Koty na dachu (do 21.07., Plac Zamkowy / dachy kamienic)

Na dachach kamienic zobaczymy kilkanaście czarno-białych flag, przedstawiających koty. Uszyte z tkaniny kocie kształty, wykonane zostały na podstawie projektów wybitnego lubelskiego grafika, kaligrafa i ilustratora – Andrzeja Kota.

Intro (do 21.07., ul. Złota 1)

Warsztaty Kultury zapraszają do nieoczywistego wnętrza, z jednej strony schowanego i ukrytego przed ludzkim wzrokiem, z drugiej wręcz zapraszającego do podglądania.

Przedmiot Mówie (do 21.07., Plac Dominikański)

Podczas pandemii człowiek musi się zmierzyć z wieloma wyzwaniami. Czas izolacji był pretekstem do spojrzenia inaczej na rzeczy codziennego użytku. Każdy przedmiot ma przecież swoją historię, wystarczy się w niego wsłuchać a można usłyszeć opowieść pozornie niemego przedmiotu. Wystawa Przedmiot Mówie składa się ze statycznych grafik, które dzięki aplikacji Artivive ożywają i ukazują film animowany prezentujący przemyślenia i rozważania osób zmuszonych do nauki zdalnej podczas swojego najbardziej twórczego okresu życia. Nie jest to jednak zwykła wystawa, bądź czujny i szukaj statycznych grafik rozwieszonych na terenie Starego Miasta. Swoją wędrówkę rozpocznij na Placu Dominikańskim i koniecznie pobierz aplikację Artivive.

To tylko część instalacji, które będzie można zobaczyć podczas trwania najdłuższej na świecie Nocy Kultury 2021. Co tydzień nowe instalacje będą zaskakiwać mieszkańców Lublina i gości.

Mapa aktualnie dostępnych atrakcji będzie dostępna na stronie nockultury.pl. To tam na kolorowo zaznaczone będą miejsca, które aktualnie można zobaczyć. Mapa będzie aktualizowana co tydzień.

Wszystkie wydarzenia są dostępne w przestrzeni publicznej i wstęp na nie jest wolny. Nie trzeba się zapisywać ani rejestrować, wystarczy wyjść na spacer na Stare Miasto.

Sonda
Polska. Czy kary za znęcanie się nad zwierzętami powinny być wyższe?