Nigdzie tak nie śpiewa się dla panien jak w woj. lubelskim. Jak przyłączyć się do dunajowania?

i

Autor: unsplash.com/ Facebook Lubelskie Dunajuje

Nigdzie tak nie śpiewa się dla panien jak w woj. lubelskim. Jak przyłączyć się do dunajowania?

2022-12-02 14:58

To wyjątkowa tradycja! Chodzi o dunajowanie z Łukowa. To właśnie w tej gminie z dumą pielęgnuje się tradycję kolędowania dla panien, aby szybciej wyszły za mąż. Ten zwyczaj jest już oficjalnie wpisany na krajową listę UNESCO. Do „dunajowania” mogą przyłączyć się panowie w każdym wieku.

Śpiewać każdy może. Jednak w gminie Łuków tego typu kolędowanie nazywa się „dunajowaniem” i zostawia się je dla mężczyzn. To oni śpiewają pannom, którym życzono szybkiego zamążpójścia. Chodzą oni w święto Szczepana, a w innych wsiach w okresie przed Trzeba Królami. W skład grupy wchodzą muzycy, którzy grają na skrzypcach, bębnach, czy akordeonie. 

– Istnieje ogromna szansa, że zgodnie z konwencją UNESCO, ochronimy własne dziedzictwo kulturowe jako dobro narodowe, zwłaszcza że jest ono od wieków przekazywane z pokolenia na pokolenie, zapewniając nam poczucie tożsamości. Byłoby to ogromne wyróżnienie nie tylko dla kultury łukowskiej, ale uznanie dla całej Lubelszczyzny, na terenie której zachował się prastary zwyczaj dunajowania – mówił dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej Wiesława Kubów po uzyskaniu tytułu.

GOK w Łukowej jest organizatorem III edycji Przeglądu Dunajów i Kolęd Życzących „Lubelszczyzna dunajuje”. Do udziału zaprasza grupy chłopięce i męskie, a także kapele i solistów.

Uczestnicy muszą przygotować dwa utwory tj. dunaje lub dawne kolędy życzące noworoczne.

Zgłoszenia należy przesłać do 22 grudnia 2022 roku, na adres: [email protected]

Finał przeglądu odbędzie się w Muzeum Wsi Lubelskiej 15 stycznia 2023 roku.