Nie bój się konfliktu serologicznego. Lubelski szpital przyjazny mamom RH ujemnym [AUDIO]

i

Autor: zdj. Alina Pospischil, SPSK4 dr hab. n. med. Radzisław Mierzyński, SPSK4

"Nie bój się konfliktu serologicznego". Lubelski szpital przyjazny mamom RH ujemnym [AUDIO]

2021-05-26 7:30

Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie jako jedyny w województwie i jeden z nielicznych w Polsce oferuje profilaktykę pacjentkom, u których może dojść do konfliktu serologicznego.

To ważne, bo w Polsce kobiety Rh ujemne stanowią 15 proc. populacji, a niezgodność serologiczna dotyczyć może ok. 64 proc. z nich, w zależności od grupy krwi ojca dziecka.

- Jeśli przychodzi do nas pacjentka, z reguły chodzi jej o to, że ona ma właśnie grupę krwi RH- [mowa o najpopularniejszej wersji, dop. red.], a ojciec dziecka ma grupę RH+. Nazywamy taką sytuację niezgodnością serologiczną, co może doprowadzić do konfliktu serologicznego - mówi nam dr hab. n. med. Radzisław Mierzyński z Kliniki Położnictwa i Perinatologii SPSK4, koordynator kampanii.

Natomiast konflikt serologiczny to sytuacja, w której organizm ciężarnej kobiety wytwarza przeciwciała odpornościowe skierowane przeciw dziecku.

Dzieje się tak, kiedy dziecko odziedziczy grupę krwi Rh+ taty, a następnie ta krew dostaje się do krwiobiegu mamy z grupą krwi Rh- (wystarczy ok. 0,2 ml - tyle co łza).

Organizm mamy wytwarza przeciwciała, które przenikają przez łożysko i mogą niszczyć obce dla niego krwinki dziecka. Skutkiem tego jest choroba hemolityczna noworodka.

- Konflikt może przebiegać łagodnie i przybierać różne formy - od anemii, przez żółtaczkę, po bardzo ciężkie postaci z uogólnionym obrzękiem, co może powodować zgon dziecka - dodaje prof. Mierzyński.

- Żony wchodzą w konflikt z mężem. SPSK4 chce im pomóc. W jaki sposób? Posłuchaj rozmowy Mateusza Kasiaka z dr hab. Radzisławem Mierzyńskim

Ważna profilaktyka

Choroba jest niebezpieczna zwłaszcza w drugiej i kolejnych ciążach. W pierwszej zagrożenie jest mniejsze. W profilaktyce konfliktu liczy się czas. Ważne, żeby między 21. a 26. tygodniem ciąży kobieta wykonała oznaczenie poziomu przeciwciał anty-Rh.

Jeśli przeciwciała się nie wytworzyły, między 28. a 30 tygodniem zalecane jest zastosowanie profilaktyki śródciążowej. - Poporodowa profilaktyka jest dostępna w wielu ośrodkach. Kładziemy nacisk na profilaktykę śródciążową. Jeśli pojawią się objawy konfliktu, pacjentki do nas trafiają, diagnozujemy je i leczymy - tłumaczy specjalista.

Oprócz profilaktyki, szpital oferuje opiekę i leczenie kobiet z powikłaniami ciąży związanymi z konfliktem. Placówka jest partnerem kampanii "Przyjaźni Mamom Rh-".

Patronat merytoryczny objęli nad nią Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Instytut Matki i Dziecka, Polskie Towarzystwo Medycyny Perinatalnej oraz Polskie Towarzystwo Położnych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE