Na Lubelszczyźnie ruszają mobilne zestawy do pobierania próbek: Lubelskie, Zamojskie, Bialskie... [AUDIO]

2020-03-12 18:09
Mobilne zestawy do pobieranie próbek
Autor: Mateusz Kasiak

Mają usprawnić pracę specjalistów i zwiększyć skuteczność wykrywalności wirusa. Na Lubelszczyźnie rusza mobilny zestaw do pobierania próbek. Będą pobierane w miejscu odbywania kwarantanny domowej i zbiorowej, a więc także od pacjentów bez podejrzenia koronawirusa.

- Udrażniamy możliwość pobierania próbek w miejscu odbywania kwarantanny domowej bądź zbiorowej. Już w tej chwili jeden zestaw jest gotowy do działania. W tej chwili pracownicy są przeszkalani - tłumaczy wojewoda lubelski, Lech Sprawka.

Docelowo takich zestawów służby uruchomią 10. Próbki pobierać będą specjalne zespoły sanitarne ratowników medycznych przeszkolonych przez personel oddziałów zakaźnych. Wymazy z gardła będą pobierane w warunkach domowych i przewożone do lubelskiego laboratorium.

Sprawdź, gdzie ruszają mobilne zestawy do pobierania próbek

Dodatkowe zespoły powinny być uruchomione w czterech rejonach operacyjnych:

1. Lubelskim (Lublin, Opole Lubelskie, Lubartów).

2. Bialskim (Biała Podlaska, Łuków).

3. Chełmskim (Chełm).

4. Zamojskim (Tomaszów Lubelski, Hrubieszów, Janów Lubelski).

Na Lubelszczyźnie potwierdzono już 6 przypadków wirusa. Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia wynosi 18. 137 osób objęto kwarantanną domową i zbiorową, a 1690 nadzorem epidemiologicznym  [dane na 12 marca, na godz. 18:00].

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE