teatr muzyczny lublin

i

Autor: Dorota Dee Bielak / Teatr Muzyczny Kraina Uśmiechu, reż. Joanna Lewicka, 2019

opera lubelska

Minister kultury ma miękkie serce. Porozmawia z marszałkiem o operze

2023-06-02 17:30

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński spotkał się w piątek z protestującymi przeciwko łączeniu trzech instytucji kultury w Lublinie w operę. Zapowiedział, że porozmawia o tym z marszałkiem województwa. Powiedział też o czymś, o czym nie powinien, „ale ma miękkie serce”.

Przypomnijmy, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski na początku wtorkowej sesji sejmiku województwa wycofał z porządku obrad punkt dotyczący podjęcia uchwały w sprawie zamiaru połączenia samorządowych instytucji kultury – Teatru Muzycznego w Lublinie, Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie – oraz utworzenia Opery i Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie.

Ale nie zrobił tego sam z siebie, a dopiero po wielogłosie protestujących pracowników i pracowniczek instytucji oraz środowiska kulturalnego nie tylko z Lublina, ale też z całej Polski. Podczas piątkowej wizyty Glińskiego w Lublinie spotkały się z nim osoby sprzeciwiające się inicjatywie marszałka.

– Pan marszałek wycofał na razie ten punkt z porządku dziennego; mam nadzieję, że także decyzję, bo faktycznie jest wiele krytycznych ocen. Być może trzeba się zastanowić i rozwiązać tę kwestię w taki sposób, który by wychodził naprzeciw oczekiwaniom różnych stron – mówił wicepremier.

Jak podkreślił, nie chciałby, aby dorobek instytucji mających swoją odrębną tożsamość był zagrożony.

– Poproszę marszałka o rozmowę, przy czym nie mam możliwości administracyjnego wpłynięcia na decyzję samorządu województwa – wyjaśnił Gliński. Jako przyczynę wskazał to, że resort kultury nie współprowadzi żadnej z tych trzech instytucji. Dotychczas nie rozmawiał z marszałkiem o fuzji. – Szanuję samodzielność instytucji kultury, ale także do mnie dochodzą opinie od moich kolegów, czy z mojego środowiska politycznego, że nie wszyscy popierają ten pomysł – mówił Gliński, nawiązując do pomysłu połączenia trzech instytucji kultury w operę. – Może rozwiązaniem będzie – chociaż nie powinienem tego mówić, ale mam za miękkie serce – jakieś współprowadzenie którejś z instytucji. Wtedy pan marszałek miałby jakieś wsparcie finansowe – dodał.

W piątek w Radiu Lublin marszałek Stawiarski zapowiedział, że opera powstanie na bazie Teatru Muzycznego. Zaznaczył jednak, że projekt połączenia trzech instytucji kultury był dobry, ale zabrakło konsultacji z pracownikami i pracowniczkami tych placówek, którzy jego zdaniem obawiali się przede wszystkim o miejsca pracy.

– Te instytucje pozostają w stanie nienaruszonym. Projekt źle zrealizowaliśmy i tu mogę bić się w piersi. Brak wytłumaczenia spowodował to, co spowodował. Nie chcemy, żeby ludzie czuli się zagrożeni, ale opera będzie. Chcemy zrobić operę, która powstanie na bazie Teatru Muzycznego. Wydaje nam się, że przekształcenie go w operę jest naturalną rzeczą. Od czasu do czasu będzie wystawiana czy to w Teatrze Muzycznym, czy w CSK, takie jest zapotrzebowanie – nie ma wątpliwości Stawiarski.

Według wcześniejszych zapowiedzi, uchwała o zamiarze utworzenie opery będzie przedstawiona na czerwcowej sesji sejmiku.

Zobacz zdjęcia: Szli na szczudłach, z lampionami i jednorożcami. Taki był Korowód Światła w Lublinie 

Optyk z Sosnowca | Pokój Zbrodni
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE