Lubelscy studenci

i

Autor: Miasto Lublin/materiały prasowe

Międzynarodowy Dzień Studenta. Z jakich państw pochodzą lubelscy żacy?

2022-11-17 15:58

Lublin jest miastem studenckim. Do naszego miasta na studia przyjeżdżają nie tylko Polacy i sąsiedzi zza wschodniej granicy, ale także młodzież z odleglejszych państw. Sprawdźcie, skąd pochodzą!

17 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Studenta. W Lublinie, zwłaszcza w okresie od października do lipca, można zauważyć wielu żaków, którzy studiują na dziewięciu lubelskich uczelniach. Oprócz Polaków, największą liczbę studentów w naszym mieście stanowią obywatele Ukrainy i Białorusi, ale tuż za nimi plasują się przedstawiciele o wiele odleglejszych państw, takich jak Tajwan czy Norwegia. Takie wnioski płyną z projektu realizowanego przez miasto Lublin razem z lubelskimi uczelniami pt. „Analiza napływu studentów do Lublina”, którego zakres obejmował 10 lat akademickich.

– W ostatnich latach zauważamy wzrost liczby studentów z zagranicy, którzy podjęli naukę na jednej z dziewięciu lubelskich uczelni. Proces umiędzynarodowienia ma duże znaczenie zarówno dla środowiska akademickiego, ale także dla samego miasta i jego mieszkańców. Tym bardziej wspieramy uczelnie oraz instytuty naukowo-badawcze w tych działaniach. Wyniki przeprowadzonej wspólnie z uczelniami analizy umożliwią nam nakreślenie kierunków dalszego rozwoju projektów takich jak „Study in Lublin”, „Visiting Professors in Lublin”, czy „Lublin Akademicki” w nowej perspektywie strategicznej do 2030 roku. Jest to także ważne dla działań podejmowanych w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży i kreowania miasta zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami młodych – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Projekt analizujący napływ studentów był realizowany w okresie od kwietnia 2021 r. do października br. i wykorzystywał dane, jakie posiadały lubelskie uczelnie za lata akademickie 2011/12 – 2020/21.

Jakie wnioski płyną z przeprowadzonej analizy?

Z opracowanych danych wynika, że w latach 2011-2020 na studia do Lublina przyjechało ponad 220 tys. osób z całej Polski.

– Ponad 72% studentów pochodzących z Polski przybyło do Lublina z województwa lubelskiego, 9% z mazowieckiego, ponad 7% z podkarpackiego i blisko 5% ze świętokrzyskiego. Najmniej studentów przyjechało natomiast z województwa lubuskiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Dodatkowo województwo podkarpackie w analizowanym okresie miało największy udział procentowy kobiet przyjętych na studia do Lublina (70,47%), natomiast najmniejszy zaobserwowano dla studentów pochodzących z województwa lubelskiego (59,74%) - wylicza Izolda Boguta z biura prasowego lubelskiego ratusza.

Z kolei jeśli mowa o studentach zagranicznych, to ze względu na bliskie położenie geograficzne, najwięcej osób przyjechało do Lublina z Ukrainy i Białorusi. Znaczną część lubelskich żaków w latach 2011-2020 stanowiły także osoby z następujących państw:

  • Tajwan,
  • Norwegia,
  • Nigeria,
  • Arabia Saudyjska,
  • Stany Zjednoczone,
  • Tajlandia,
  • Włochy.

– Najwyższy udział procentowy kobiet w liczbie przybyłych studentów spośród tych państw miała Tajlandia – 74,31%, najniższy zaś Nigeria – 12,21% - podaje Boguta.

W ubiegłym roku akademickim w Lublinie studiowało łącznie blisko 65 tys. studentów, z czego prawie 8,3 tys. stanowiły osoby zagraniczne (czyli o ponad 4 tys, więcej niż w roku 2020/2021). Wskaźnik umiędzynarodowienia lubelskich uczelni wyniósł 13 procent.

Więcej szczegółowych danych płynących z projektu znajdziecie na stronie internetowej analizy-akademickie.lublin.eu.