Majówka 2023 wyjątkowo długa. Ile dni trwa długi weekend majowy w tym roku?

i

Autor: Unsplash

majówka

Majówka 2023. Gdzie miło spędzić czas niedaleko Lublina? [LISTA]

2023-05-02 12:16

Majówka to jedna z najbardziej wyczekiwanych chwil odpoczynku w ciągu roku. Tym razem wypada w dni robocze, a to sprawia, że niektórych z nas czeka naprawdę długi weekend. Podpowiadamy, gdzie wybrać się z Lublina, żeby dobrze wykorzystać ten czas. Na podróż potrzebujecie nie więcej niż godzinę!

Kiedy wypada majówka 2023? W tym roku Święto Pracy (1 maja) jest w poniedziałek, a Święto Narodowe Trzeciego Maja w środę. Woj. lubelskie to region bogaty w miejsca, które mogą nam uprzyjemnić wolne. Oto kilka z nich.

Nadwieprzański Park Krajobrazowy – czas podróży do 40 min, do 40 km od Lublina

Park leży na terenie czterech gmin: Łęczna, Milejów, Puchaczów, Spiczyn. Mieści się na styku dwóch wielkich jednostek fizjograficznych: Wyżyny Małopolskiej i Niżu Zachodniorosyjskiego. Jest to jednocześnie umowna fizyczno-geograficzna granica pomiędzy Europą Wschodnią i Zachodnią. Zobaczymy dużo zieleni i bagniste tereny, a także stare budynki

Nałęczów – czas podróży do 30 min, ok. 30 km od Lublina

To kultowe miejsce wycieczek lublinian i lublinianek „za miasto”. Nałęczów leży w strefie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Jeśli mowa o architekturze, w mieście można obejrzeć zabytkowe wille i miejską perełkę, czyli Pałac Małachowskich. Poza tym mieszczą się tam muzea Żeromskiego i Prusa. Zachwytów nad naturą dostarczy natomiast Park Zdrojowy.

Kazimierz Dolny – ok. godzina, ponad 50 km

Jeśli mowa o kultowych punktach i Nałęczowie, nie można nie wspomnieć o Kazimierzu Dolnym. Te dwa miasta dzieli od siebie jedynie pół godziny drogi, więc zdecydowanie warto wziąć to pod uwagę przy planowaniu wycieczki. Kazimierz to malownicze miasteczko położone nad Wisłą, z urokliwym rynkiem i pięknymi renesansowymi kamienicami, kościołem farnym, i ruinami zamku. Na miłośników i miłośniczki wspinania czeka Góra Trzech Krzyży, a na osoby lubiące wodę rejs statkiem turystycznym po Wiśle.

Kozłówka – ok. pół godziny drogi, ok. 30 km od Lublina

Tego miejsca też nie trzeba specjalnie przedstawiać. Kozłówka leży w pobliżu Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego, ale nie tylko natura jest tam warta uwagi. Główną atrakcją jest Muzeum Zamoyskich. Można w nim zobaczyć m.in. powozownię i pałacowe wnętrza urządzone w pełnym przepychu stylu.

jezioro Firlej – do 50 min, nieco ponad 40 km

To dzikie jezioro, którego naturalna sceneria może skraść niejedno serce. Nie bez powodu wymieniamy je zaraz po Kozłówce, bo dzieli je niewielka odległość, więc warto pomyśleć o połączeniu tych kierunków. Jezioro Firlej jest uwielbiane przez lublinian i lublinianki chcących wyrwać się za miasto. Można tu odbyć długie spacery, z powodzeniem zarzucić wędkę i popluskać się w wodzie.

Zawieprzyce – ok. 30 min od Lublina, ponad 20 km

Zawieprzyce to nieduża wieś o dużym kawałku historii. Znajdują się tam „romantyczne” ruiny zamku, piękny park i niezapomniany widok na dolinę Wieprza.

Emilcin – ok. 55 km od Lublina, ok. 50 min drogi

Nie słyszeliście o Emilcinie? Niedobrze, bo to wieś, o której słyszało nawet UFO. Tak przynajmniej twierdzi jeden z mieszkańców Jan Wolski przekonujący, że spotkał się z kosmitami w 1978 r. Relacjonował, że spotkał dwóch niskich osobników w czarnych kapturach, którzy porozumiewali się ostrymi i piskliwymi dźwiękami. Warto się tam wybrać i sprawdzić, czy i my wydamy się ciekawi obywatelom wszechświata. Jeśli nie – na pocieszenie można zobaczyć pomnik upamiętniający spotkanie z Wolskim.

Chodel – ok. 46 km od Lublina, ok. 40 min drogi

Kiedyś to było miasto, teraz jest wieś. Wraz z prawami miejskimi nie pozbawiono jednak miejscowości urokliwej natury, więc spacer na jej łonie ma szansę ukoić zszargane nerwy. Wokół jest sporo lasów i stawów, a wszędzie malownicze widoki.

Poleski Park Narodowy – ok. 38 km od Lublina, ok. 40 min drogi

Oto miejsce, w którym pierwsze skrzypce grają bagna i torfowiska. Ważnym elementem krajobrazu będą brzozy i wierzby, a jeśli będziemy mieć szczęście, może natkniemy się gdzieś na żółwia błotnego. Park będzie świetną atrakcją dla osób lubiących długie wędrówki.

Krupe – ok. 63 km od Lublina, ok. godzina drogi

Największym turystycznym wabikiem są tu ruiny zamku. Mury pamiętają jeszcze schyłek XV w. i sprawny most zwodzony. Budowla jednak nie miała szczęścia, bo trawiły ją wojny i pożary. Ruiny są malowniczo położone nad Wieprzem, co oznacza, że spacer wśród nich nasyci nie tylko miłośników i miłośniczki historii, ale także pięknej przyrody.

Lublin jest gotowy na wiosnę! Włóczkowe instalacje ubarwiły centrum miasta

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE