SILNE burze i wichury w Polsce. W Lubelskiem szalała TRĄBA POWIETRZNA! [ZDJĘCIA]

2021-05-02 19:56 Maciej Łozowski PAP.
Wichury w województwie lubelskim. Szalejący wiatr zrywał dachy i łamał drzewa [ZDJĘCIA]
Autor: KP PSP Biłgoraj W województwie lubelskim silny wiatr zrywał dachy, łamał drzewa i uszkadzał pojazdy. Do godziny 18.45 strażacy odnotowali 58 wyjazdów zastępów straży pożarnych do połamanych konarów i drzew, 15 uszkodzonych dachów na budynkach mieszkalnych i 17 uszkodzonych dachów na budynkach gospodarczych, 9 uszkodzonych linii energetycznych.

Około 100 razy wyjeżdżali strażacy w Lubelskiem w niedzielę do usuwania skutków wichury, która przeszła przez region. Nad gminą Tereszpol prawdopodobnie przeszła trąba powietrzna; wiatr uszkodził lub zerwał tam dachy na budynkach mieszkalnych i gospodarczych.

Jak powiedział PAP oficer dyżurny ze Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie bryg. Andrzej Walczak, w całym regionie strażacy wyjeżdżali blisko sto razy do usuwania skutków silnego wiatru. - Na szczęście nie ma osób poszkodowanych - zaznaczył.

Wichury w Polsce. Trąba powietrzna w województwie lubelskim

Poinformował, że największe szkody wichura wyrządziła w miejscowości Tereszpol Zygmunty, w powiecie biłgorajskim, gdzie uszkodzone lub zerwane zostały dachy na trzech budynkach mieszkalnych i siedmiu budynkach gospodarczych.

- Najprawdopodobniej trąba powietrzna przeszła nad gminą Tereszpol. W miejscowości Tereszpol Zygmunty silny wiatr uszkodził domy mieszkalne, stodoły i budynki gospodarcze, ogrodzenia posesji oraz zaparkowane przy domach samochody – podało Starostwo Powiatowe w Biłgoraju na portalu społecznościowym.

Jak dodano, na miejscu są jednostki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, przedstawiciel wojewody lubelskiego oraz starosta biłgorajski Andrzej Szarlip. - Trwa usuwanie stuków działania żywiołu oraz pomoc mieszkańcom i szacowanie strat – napisano w komunikacie.

Pierwsza wiosenna burza nad Warszawą

Kilka dachów na budynkach wiatr uszkodził również w miejscowości Wólka Wieprzycka w powiecie zamojskim. Ponad połowa interwencji strażaków dotyczyła wiatrołomów – połamanych gałęzi i konarów drzew – które usuwano z dróg i ciągów komunikacyjnych.

Według prognoz, w Lubelskiem silny wiatr o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 80 km/h, z kierunków zachodnich ma wiać jeszcze w nocy z niedzieli na poniedziałek.

IMGW: Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem

Ostrzeżenia pierwszego stopnia IMGW przed silnym wiatrem wydane zostały dla wszystkich województw oprócz woj. zachodniopomorskiego i lubuskiego oraz zachodnich powiatów woj. pomorskiego i woj. wielkopolskiego. Przed godziną 19 IMGW poinformowało, że burze opuściły Polskę.

- W ciągu najbliższych 2 h istnieje niewielkie prawdopodobieństwo pojedynczych wyładowań na Podlasiu. Dzisiaj najsilniejszą burzą okazała się superkomórka w południowej części województwa lubelskiego, która poczyniła straty w drzewostanie i zagospodarowaniu - czytamy w komunikacie Instytutu.

Źródło: PAP