Tak w czasach PRL wyglądała lubelska dzielnica Rury! Czy rozpoznacie te miejsca?

i

Autor: fotopolska.eu

QUIZ

Lublin z czasów PRL-u. Pamiętasz, jak wtedy nazywały się ulice w mieście? QUIZ

2024-05-27 8:05

Pamiętasz Lublin z czasów PRL-u? Wiesz, jak wtedy nazywały się najważniejsze lubelskie ulice? W tym quizie sprawdzisz swoją pamięć!

Okres PRL-u wiele osób wspomina z nostalgią. Po 1989 r. rozpoczęły się jednak różnorodne działania, które miały na celu odcięcie się od wcześniej obowiązującego systemu. Wśród nich znalazły się między innymi decyzje dotyczące zmiany nazw ulic, którym w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej patronowały nazwiska związane z komunistyczną władzą.

PRL - co to znaczy?

PRL, czyli Polska Rzeczpospolita Ludowa obejmuje lata 1944-1989. Konstytucja Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej została uchwalona 22 lipca 1952 r. Powojenne lata to czas przemian politycznych i społecznych. Codzienne życie w tym okresie nie należało do łatwych, o czym świadczyć mogą między innymi ograniczenia w dostępie do informacji oraz braki towarów na sklepowych półkach.

Żonglowali i paradowali. Artyści z całego świata gościli w Lublinie

Nazwy lubelskich ulic w PRL-u. Sprawdź się w QUIZIE!

Która z dzisiejszych lubelskich arterii przed laty nosiła nazwę Alei PKWN, a której patronował Władysław Gomułka? Które ulice w stolicy Lubelszczyzny zostały zdekomunizowane w 2017 r.? W poniższym quizie sprawdzicie swoją wiedzę dotyczącą mapy Lublina z czasów PRL!

Ulice Lublina w czasach PRL. Pamiętasz ich nazwy?

Pytanie 1 z 10
Jedna z poniższych ulic została przemianowana w 2017 r. na ul. Żołnierzy Niepodległej. Która?

Zobacz także: Tak wyglądały lubelskie szkoły w czasach PRL-u! Rozpoznajesz te miejsca?