Lublin: Wracają siłownie, kluby fitness i baseny!

2020-05-28 15:20
Na ten moment czekało wielu mieszkańców Lublina. Wracają baseny, siłownie i kluby fitness
Autor: Pexels / Pixabay.com Na ten moment czekało wielu mieszkańców Lublina. Wracają baseny, siłownie i kluby fitness

Dobre wieści dla tych wszystkich, którzy od prawie 3 miesięcy tęsknią za miejscem, gdzie wylewali siódme poty. Zgodnie z rozporządzeniem rządu, znowu będziemy mogli korzystać z siłowni, klubów fitness czy basenów. Jakie będą ograniczenia i co na to lubelscy przedsiębiorcy?

Jak ogłosił wczoraj (27.05) premier, w określonych warunkach sanitarnych od 6 czerwca będą mogły wznowić działalność siłownie, kluby fitness ale też między innymi baseny. Wytyczne w rządowym rozporządzeniu powinniśmy poznać w najbliższych dniach.

To była wyczekiwana decyzja, wymaga dostosowania obiekty do ogłoszonych zasad ale szykujemy się na otwarcie – mówią nam przedstawiciele lubelskich siłowni.
- Niezmiernie się cieszymy, że w końcu rząd podjął tę decyzję – przyznaje Dagmara Kowal z jednej z lubelskich siłowni. - Uruchamiamy działalność oczywiście już od 6 czerwca. Wyczekiwaliśmy tej decyzji z wielką niecierpliwością. Nasze kluby są przygotowane do działalności według nowych obostrzeń sanitarnych. Właściwie czekamy już od ponad miesiąca na taką decyzję. W naszym lubelskim klubie będzie także możliwość ćwiczenia na świeżym powietrzu. Nasz personel jest odpowiednio przeszkolony, będzie obsługiwał klientów w maseczkach i rękawiczkach. Zapewniamy, że po użytkowaniu każdego sprzętu będzie on przez nasz personel dezynfekowany.

Radość, ale i obawy - to słychać u zapytanych przez nas mieszkańców Lublina. Jak mówią, wiele zależy od konkretnych wytycznych, choć ćwiczyć można też na świeżym powietrzu.
- Bardzo się cieszę, że wszystko się otwiera, baseny, siłownie i kluby fitness – przyznaje w rozmowie z nami pani Patrycja. - Zastanawia mnie tylko, w jakiej formie to będzie, jak to będzie wyglądało, czy będziemy musieli np. pływać w basenie w maseczkach, czy będzie trzeba kupić sobie maskę do nurkowania? Na pewno chciałabym wrócić do takich miejsc, żeby się rozruszać.
- Zdecydowanie nie będę korzystać z takich miejsc – twierdzi z kolei pani Monika. - Jak zachować dystans w takich miejscach jak siłownia czy basen? Wolę takie aktywności, jak spacer, wyprawa do lasu, można wybrać też inne formy wysiłku fizycznego.

Od następnej soboty (06.06) znowu będzie można uskuteczniać także kraula, żabkę, styl grzbietowy czy dowolny. Do tego strój, czepek, okulary ale wszystko w nowym reżimie sanitarnym. Decyzja rządu o otwarciu basenów - to jedno, ale dostosowanie się do konkretnych wymogów, których jak na razie nie ma – to drugie.
- Te zasady, których oczekujemy, dotyczą zarówno wszystkich limitów liczby osób, które będą mogły jednocześnie korzystać z basenów różnego typu, jak i wytycznych dotyczących sposobu obsługi klienta czyli tego, jak klient ma być obsługiwany przez nas, jak zachowywać się w obiekcie i jakich obostrzeń my musimy przestrzegać – podkreśla Miłosz Bednarczyk, rzecznik MOSiR Lublin. - Musimy wiedzieć, czego wymagać od klientów, jak maja funkcjonować szatnie, punkty kasowe. Chcemy też wiedzieć, jakie badania wody będzie trzeba przeprowadzać. Spodziewamy się, że wytyczne dotyczące badań wody będą nieco bardziej rygorystyczne i tych badań będzie trzeba wykonać więcej.

Lubelski MOSiR zapowiada, że będzie działał wg trzech kroków: najpierw wytyczne, potem dostosowanie do nich obiektów a dopiero potem otwarcie basenów. W jakiej kolejności będą udostępniane miejskie obiekty do pływania?
- Najpierw baseny przy Łabędziej i basen olimpijski w kompleksie Aqua Lublin – dodaje Bednarczyk. - Nieco później możemy spodziewać się otwarcia Aquaparku, czyli części rekreacyjnej w Aqua Lublin, ponieważ tam rozpoczął się zapowiadany wcześniej, drugi etap remontu wentylacji.

MOSiR Bystrzyca zarządza w Lublinie kilkoma basenami, to Aqua Lublin, Strefa H2O i Centrum Sportowo-Rekreacyjne przy ulicy Łabędziej.

Rozmawiamy z rekordzistą Guinnessa w trialu rowerowym
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE