Lublin walczy ze smogiem. Pyłomierze mają edukować dzieci, a dofinansowania zachęcać do wymiany pieców

2020-02-12 17:29
Lublin walczy ze smogiem. Pyłomierze mają edukować dzieci, a dofinansowania zachęcać do wymiany pieców
Autor: OM

Dzieci z lubelskich szkół będą uczyły się o smogu. Posłużą im do tego zakupione przez miasto pyłomierze osobiste.

Urządzenia dokonują pomiarów w czasie rzeczywistym i łącząc się z aplikacją informują użytkowników o stężeniu pyłów w powietrzu.

- Kupiliśmy 6 pyłomierzy. - mówi Blanka Rdest-Dudak, z-ca dyrektora Wydz. Ochrony Środowiska UM Lublin - Dana szkoła będzie miała do nich dostęp przez miesiąc, aby móc przeprowadzić lekcje terenowe. Planujemy od lutego do grudnia w miesiącach sezonu grzewczego odwiedzić 30 z 37 szkół podstawowych w Lublinie, aby najmłodsi mieszkańcy naszego miasta mogli zweryfikować podczas zajęć lekcyjnych stan jakości powietrza i warunki atmosferyczne w okolicach swojej szkoły.

Pyłomierze dokonują pomiarów w czasie rzeczywistym i informują m.in. o stężeniu pyłów PM1, PM2, PM10.

Więcej na temat pyłomierzy w szkołach mówi Blanka Rdest-Dudak, z-ca dyrektora Wydz. Ochrony Środowiska UM Lublin. Posłuchaj:

Zakup pyłomierzy to kolejne działanie Miasta na rzecz poprawy jakości powietrza w Lublinie. Miasto prowadzi też ciągły nabór wniosków o dofinansowanie na wymianę pieców.

- W tym roku w budżecie miasta zabezpieczono kwotę miliona złotych na wymianę pieców - dodaje Rdest-Dudak - 7 lutego podzieliliśmy pierwszą transzę środków. To około 420 tysięcy złotych z tego miliona, co pozwoli nam podpisać 51 umów z mieszkańcami miasta i tym samym wyeliminujemy 61 kopciuchów z terenów naszego miasta. Kolejne środki będą dzielone w dwóch kolejnych turach.

W ubiegłym roku Miasto przeznaczyło 1 mln zł na Program Ograniczania Niskiej Emisji.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE