Lublin się zazieleni - wiemy już co zostanie zrealizowane w tegorocznym Zielonym Budżecie

i

Autor: materiały prasowe Urząd Miasta Lublin

Lublin się zazieleni - wiemy już co zostanie zrealizowane w tegorocznym Zielonym Budżecie

2020-02-20 15:51

W Lublinie ponownie zakwitną łąki kwietne, powstaną ogrody deszczowe, przyuliczne nasadzenia, a także nowe skwery w dzielnicach. Nowością będą też zielone przystanki autobusowe i drzewa na Krakowskim Przedmieściu.

- W tym roku mieliśmy rekordową ilość wniosków. - mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni - Wpłynęło 145 wniosków na łączną wartość 13 milionów zł. Zrealizujemy 38 z nich. Cieszymy się, że łąki kwietne nadal cieszą się taką dużą popularnością. W tym roku pojawiły się też propozycje założenia muraw ekstensywnych, czyli trawników z wsiewkami roślin kwitnących, często na jeden kolor, np. na żółto bądź różowo. Wybraliśmy tez fajny projekt edukacyjny. W jego ramach w wybranych w konkursie szkołach powstanie 5 ścieżek dendrologicznych.

W ramach Zielonego Budżetu mają też w Lublinie powstać ogrody deszczowe. Mają one gromadzić wody opadowe, które będą służyły do nawadniania terenów zielonych.

- Ciekawym pomysłem jest projekt Drzewa na Krakowskim Przedmieściu, zasadzimy tam 13 lip. - dodaje Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni - Powstała koncepcja nasadzenia drzew na odcinku od ul. 3 Maja do ul. Ewangelickiej. Chcemy zastosować system antykompresyjny. Polega to na tym, że wchodzimy w podłoże, pod kostkę i próbujemy stworzyć jak największą przestrzeń dla rozwoju korzeni. Zasadzimy drzewa o obwodzie 30 cm. Większe drzewa nie byłyby wskazane, ponieważ młodsze egzemplarze szybciej się przyjmą.    

W Lublinie powstaną też zielone przystanki autobusowe.

- To bardzo ciekawy projekt. - dodaje Pawlikowska - Lokalizację jeszcze wybierzemy. Idea jest taka, żeby wiata miała zielony dach i żeby była obrośnięta pnączami i dawała cień. Wybierzemy takie lokalizacje gdzie w okolicy nie ma za dużo zieleni. Mamy nadzieję, że powstaną 3 takiego typu przystanki.

Do realizacji w Zielonym Budżecie na 2020 rok trafi 38 projektów. Miasto przeznaczy na nie 2 miliony złotych. Część z tych środków będzie przeznaczona na pielęgnację zieleni z ubiegłorocznej edycji.     

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE