Lublin: VIII edycja Budżetu Obywatelskiego. Do rozdania 12,5 mln zł. [SONDA][TERMINY]

2021-05-06 8:26
VIII edycja Budżetu Obywatelskiego w Lublinie
Autor: Pixabay VIII edycja Budżetu Obywatelskiego w Lublinie

Od 12 kwietnia do 7 maja można zgłaszać swoje pomysły do realizacji w ramach VIII Budżetu Obywatelskiego Lublina. Mieszkańcy i mieszkanki naszego miasta mogą zgłosić swoje propozycje i dzięki temu odmienić fragment wspólnej przestrzeni.

Już po raz 8. zachęcam do zgłaszania pomysłów do Budżetu Obywatelskiego. Dzięki inicjatywie i aktywności mieszkańców od lat razem zmieniamy Lublin. Efekty tego widać wokół w postaci zadbanych terenów zieleni miejskiej, wyposażenia szkół, nowych chodników czy działań na rzecz zwierząt. Liczę, że także w tym roku pojawią się projekty, które podniosą jakość życia w naszym mieście – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Warto wiedzieć, że w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego zaszły dwie ważne zmiany. Pierwsza dotyczy zakresu projektu. Od tego roku zgłoszony pomysł nie może zakładać WYŁĄCZNIE dokumentacji inwestycji. Druga zmiana dotyczy obniżenia kwoty na projekty ogólnomiejskie inwestycyjne do 1 mln. zł, przy jednoczesnym zniesieniu wymogu realizacji prac w co najmniej dwóch dzielnicach.

Podobnie jak wcześniej, swoje pomysły można zgłaszać w dwóch kategoriach: dzielnicowej i ogólnomiejskiej.

W przypadku projektów dzielnicowych koszt inwestycji nie może przekroczyć 350 tys. zł. Taka kwota zostanie przeznaczona do wykorzystania w każdej dzielnicy, o ile oczywiście mieszkańcy każdej dzielnicy złożą projekt. Jeśli tak się nie stanie, niewykorzystane pieniądze wrócą do puli ogólnomiejskiej. Ważne! Projekty dzielnicowe mogą mieć wyłącznie charakter infrastrukturalny, a więc muszą dotyczyć budowy, przebudowy lub remontu.

Projekty ogólnomiejskie, czyli takie, które przysłużą się więcej niż jednej dzielnicy lub ich realizacja nie jest przypisana do konkretnego terenu mogą mieć dwie formy:

  • nieinwestycyjne, czyli tzw. "miękkie" – dotyczą np. Organizacji wydarzeń kulturalnych, sportowych, czy animacji społecznych. Ich wartość nie może przekroczyć 200 tys. zł,
  • inwestycyjne, czyli tzw. "twarde" muszą spełniać następujące warunki: ich maksymalna wartość wynosi 1 mln zł, mają charakter wyłącznie inwestycyjny, obejmują maksymalnie dwa zadania inwestycyjne.

Więcej informacji na temat VIII edycji Budżetu Obywatelskiego znajdziecie na stronie lublin.eu Termin zgłaszania pomysłów mija 7 maja.

SONDA: Jakich zmian w mieście chcą mieszkańcy Lublina?
Lublin: Historia zamknięta w wieszakach
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE