Lublin: Powszechny Punkt Szczepień powstanie na Icemanii. Jest zgoda wojewody

2021-04-21 9:35 Magda Ważna
Szczepionka przeciw COVID-19
Autor: Pixabay Szczepionka przeciw COVID-19

Program szczepień przyśpiesza i już do 10 maja, każda osoba powyżej 18 roku życia, która wyrazi chęć szczepienia przeciw COVID-19 otrzyma skierowanie na iniekcję. W całej Polsce powstają nowe punkty szczepień. W Lublinie Punkt Szczepień Powszechnych powstanie na Icemanii. Kiedy będzie można się tam zaszczepić?

Miasto Lublin Punkt Szczepień Powszechnych organizuje we współpracy z 1 Wojskowym Szpitalem Klinicznym z Polikliniką SP ZOZ w Lublinie. Punkt szczepień powstanie przy Al. Zygmuntowskich 4, w budynku Icemanii. Władze Lublina otrzymały zgodę od wojewody lubelskiego na usytuowanie punktu szczepień właśnie w tej lokalizacji.

Od początku trwania pandemii ściśle współpracujemy ze służbami Wojewody Lubelskiego w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Lublina. W ramach realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciwko Covid-19 i otrzymaną dzisiaj decyzją Wojewody Lubelskiego o utworzeniu Punktu Szczepień Powszechnych przystępujemy do działań adaptacyjno-organizacyjnych wskazanego obiektu, które mają na celu jego odpowiednie dostosowanie i wyposażenie. Mamy nadzieję, że obiekt będzie gotowy w przyszłym tygodniu. Rozpoczęcie szczepień nastąpi natychmiast po otrzymaniu dostawy szczepionek. Jako samorząd tworzymy Punkt wraz ze Szpitalem Wojskowym, który zapewni odpowiednią kadrę medyczną pozwalającą na profesjonalne wykonywanie szczepień. Zakładamy, że w ramach Punktu tygodniowo szczepionkę otrzyma ponad 5 tys. osób – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Icemania została wybrana ze względu na swoje położenie – łatwo tam dotrzeć zarówno komunikacją miejską, jak i własnym samochodem. Atutem jest duży parking znajdujący się przy obiekcie. Co ważne, Punkt Szczepień Powszechnych będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

W ramach nowego punktu szczepień funkcjonować będzie 10 zespołów szczepiących, co sprawi, że dziennie szczepionkę przeciw COVID-19 otrzyma nie mniej niż 720 osób. W skali tygodnia będzie to ponad 5 tys. Wykonanych szczepień. Punkt będzie czynny od godz. 7:00 do 19:00 przez siedem dni w tygodniu.

Celem zapewnienia bezpieczeństwa osobom przebywającym na terenie Punktu Szczepień Powszechnych w pomoc zaangażowane zostaną służby porządkowe. Cały obiekt będzie działał w ścisłym reżimie sanitarnym - zgodnie z zasadami dystansu społecznego, obowiązku noszenia maseczek i dezynfekcji rąk. Na terenie Punktu Szczepień Powszechnych przewidziano również punkt udzielania pierwszej pomocy, a w sytuacjach koniecznych zapewniono transport medyczny do szpitala.

Rozpoczęcie szczepień w tworzonym przez Miasto Lublin Punkcie Szczepień Powszechnych możliwe będzie z chwilą zapewnienia dostawy szczepionek. Możliwość zapisywania się na szczepienia w Hali Icemanii prowadzona będzie na dotychczas obowiązujących zasadach, czyli poprzez infolinię 989 lub e-Rejestrację.

Pełna mapa punktów szczepień znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia

Jak mieszkańcy Lublina reagują na zaostrzenie lockdownu? Reakcje są skrajne