Lublin dołącza do Poland Business Run. Już po raz piąty. Jak się zapisać? [AUDIO]

2021-05-11 9:07
Lubelska odsłona Poland Business Run
Autor: Materiały Fundacji Poland Business Run Lubelska odsłona Poland Business Run

11 maja ruszyły zapisy na największą w Polsce charytatywną sztafetę biznesową Poland Business Run, która odbędzie się 5 września. Idea jest prosta: biegacze, reprezentując swoje firmy, pomogą zebrać pieniądze na wsparcie osób z niepełnosprawnością narządów ruchu. W tym roku jednak, ze względu na pandemię, wydarzenie odbędzie się w formule online. Z drugiej strony, właśnie dzięki temu, do wydarzenia dołączyć mogą osoby z całego świata. W Lublinie biegacze wystartują już po raz piąty.

Zapisy na 10. bieg Poland Business Run ruszyły 11 maja, a zakończą się 31 maja. Ta wyjątkowa, jubileuszowa edycja, podobnie jak zeszłoroczna, będzie miała formę wirtualną. Każdy uczestnik samodzielnie wybierze czterokilometrową trasę i pokona ją 5 września, a udokumentowane wyniki prześle za pomocą specjalnej aplikacji lub strony internetowej. Cały dzień dostępny będzie streaming ze studia Fundacji Poland Business Run, podczas którego organizatorzy na bieżąco będą informować o aktualnych wynikach, pobitych rekordach czy o tym, ile drużyn ukończyło już rywalizację.

Bieg bez granic

Wirtualny charakter zmienia klimat imprezy, ale nie odbiera waloru integracyjnego. Wręcz przeciwnie - umożliwia zaangażowanie pracowników także z zagranicznych oddziałów firmy. W 2020 roku w sztafecie Poland Business Run pobiegli ludzie z 17 państw, w tym tak odległych jak USA, Indie, Malezja czy Singapur. W ten sposób 19 075 biegaczy z 1091 przedsiębiorstw zebrało środki na wsparcie 71 osób z niepełnosprawnością narządów ruchu, które otrzymały dofinansowanie do protez, nauki chodu czy cennej rehabilitacji.

Wszyscy chcielibyśmy móc spotkać się już na żywo, ale na razie nie jest to możliwe, priorytetem pozostaje dla nas bezpieczeństwo i zdrowie uczestników. Warto pamiętać, że wirtualna forma sztafety stanowi okazję do integracji między oddziałami firmy: można zaprosić do udziału współpracowników z innych miast czy krajów, zorganizować wirtualną firmową strefę kibica, a przede wszystkim pokazać, że mimo sytuacji firma dba o aktywizację pracowników i jest społecznie zaangażowana – mówi Marta Hernik, dyrektor Fundacji Poland Business Run.

Lublin Business Run

W Lublinie biegacze w tym roku będą mieli okazję wziąć udział w biegu już po raz piąty. W minionych edycjach Lublin Business Run, które odbywały się w naszym mieście stacjonarnie (lata 2017-2019) pobiegło aż 1,5 tys. osób. Dzięki zaangażowaniu biegaczy udało się pomóc 4 beneficjentom. Byli to:

  • Mateusz Krzeszczyk z Aleksandrówki (pow. chełmski), który stracił nogę w wypadku z udziałem maszyny rolniczej,
  • 10-letni Oskar Wojciechowski z Lublina, który w wyniku choroby miał amputowaną nogę,
  • Maciej Zieliński z Bełżyc, którego noga została zmiażdżona w wypadku samochodowym,
  • Daniel Siegieda ze Świdnika, któremu choroba odebrała obie nogi.

Wszyscy otrzymali wsparcie dzięki biegaczom biorącym udział w Poland Business Run. To właśnie dzięki uczestnikom sztafety, którzy zapiszą się do wydarzenia, możliwa jest pomoc finansowa dla potrzebujących. Drużyny rejestrując się, wpłacają opłatę wpisową, z której realizowana jest pomoc na rzecz beneficjentów. Nabór beneficjentów nadal trwa, zgłaszać się mogą osoby z całej Polski, w tym również z woj. lubelskiego.

Sztafeta po marzenia

Choć fundacja wciąż przyjmuje wnioski potrzebujących, pierwsze osoby, którym pomogą biegacze Poland Business Run w tym roku, są już znane. Jedną z nich jest trzynastoletnia Marysia – aktywna i energiczna nastolatka, kochająca jazdę konną i marząca o startach w zawodach. Wykazuje się ogromną determinacją w osiąganiu celów – samo zaangażowanie jednak nie wystarczy. Marysia, by spełniać marzenia o sportowym rozwoju, potrzebuje nowej protezy nogi, którą dofinansują jej biegacze.

Rafał stoczył trudną walkę z tętniakiem mózgu, teraz zmaga się z jego skutkami – połowicznym niedowładem. Czterdziestoczterolatek wywalczył już powrót "na nogi". Chodzi, choć wciąż potrzebuje fizjoterapii, by robić to sprawniej. Specjalistycznej rehabilitacji i dużo pracy wymaga również jego prawa ręka, ale Rafał nie traci nadziei, że także w niej powoli będzie odzyskiwać sprawność i jeszcze kiedyś poprowadzi samochód.

Dziesięć lat Poland Business Run

Bieg Poland Business Run pomaga „stawać na nogi” już od dziesięciu lat. Inicjatywa, która wsparła już 600 osób z niepełnosprawnościami, zrodziła się w Krakowie w 2012 roku i szybko zaczęła rozprzestrzeniać się na inne miasta – dwa lata później było ich już pięć, a od 2018 roku – dziewięć. Lublin pojawił się na mapie biegu Polan Business Run w 2017 roku. W 2019 roku biegacze pokonywali też górski szlak w Szczyrku. Ten intensywny rozwój w 2020 roku został wstrzymany przez pandemię COVID-19. Jednak w czasach, kiedy większość imprez biegowych była odwoływana, Poland Business Run zmienił tylko formułę – na wirtualną, która kontynuowana będzie także w tym roku.

Czego życzymy sobie z okazji 10. urodzin? Zdrowia i zaangażowania naszych biegaczy, wsparcia i wiary sponsorów oraz partnerów. Marzy nam się też, by na te 10. urodziny udało się pomóc 100 osobom, ale do tego potrzebujemy wsparcia Was wszystkich. Dlatego serdecznie zapraszamy, dołączcie do nas w tym roku! – zachęca prezes fundacji Agnieszka Pleti.

Zapisy na Poland Business Run 2021 potrwają od 11 do 31 maja. Szczegóły rejestracji znajdują się na stronie internetowej www.polandbusinessrun.pl.

Katarzyna Kołyga z Fundacji Poland Business Run:
Raport z anteny 19.04, godz.10
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE