Żłobki i przedszkola otwarte. Co z zasiłkiem opiekuńczym?

2021-04-19 9:34
Przedszkola i żłobki ponownie otwarte
Autor: Pexels Przedszkola i żłobki ponownie otwarte

Od 19 kwietnia swoją działalność wznowiły żłobki i przedszkola. Najmniejsze dzieci mogły wrócić do placówek. Co w takim razie z zasiłkiem opiekuńczym? Zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami miał obowiązywać do 25 kwietnia, jednak z związku z otwarciem żłobków i przedszkoli ten czas został skrócony. Co to oznacza dla rodziców?

Od 19 kwietnia najmłodsze dzieci mogły wrócić do żłobków i przedszkoli. Wcześniej placówki te musiały zawiesić działalność z powodu obostrzeń covidowych. Pierwotne przewidywania zakładały, że przedszkola i żłobki nie będą pracowały do 25 kwietnia, dlatego też Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zdecydowało o przedłużeniu zasiłku opiekuńczego właśnie do 25 kwietnia.

W związku z otwarciem przedszkoli i żłobków nastąpiła znacząca zmiana – dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje jedynie do 18 kwietnia, nawet jeśli rodzic złożył wniosek o jego wypłatę do 25 kwietnia. Nie ma potrzeby składania nowych wniosków lub korygowania tych już złożonych.

Oznacza to, że od poniedziałku dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko chodzące do żłobka lub przedszkola przestaje obowiązywać. Nadal jednak będzie przysługiwał w przypadku, gdy nastąpi nieprzewidziane zamknięcie lub ograniczenie działalności placówki do której uczęszcza dziecko. Jeśli taka sytuacja nastąpi po 18 kwietnia rodzice dziecka muszą złożyć nowy wniosek o wypłatę zasiłku za okres, w którym placówka została zamknięta.

Jak mieszkańcy Lublina reagują na zaostrzenie lockdownu? Reakcje są skrajne
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE