Lubelskie Wojska Obrony Terytorialnej zmieniają tryb pracy w związku z koronawirusem

2020-03-12 10:34
WOT
Autor: Wojska Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej na Lubelszczyźnie zmieniają swój model funkcjonowania! Ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy.

To odpowiedź terytorialsów na zagrożenie koronawirusem. Lubelska brygada przeszłą w stan 12-godzinnej gotowości do działania. Żołnierze WOT będą wspierać służby specjalistyczne, policję, straż graniczną i lokalne władze, a także odciążać cywilną służbę zdrowia, wspierać opiekę osób starszych oraz edukować otoczenie i personel własny w celu ograniczenia skutków rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19.

- Na chwilę obecną WOT wspiera funkcjonariuszy Straży Granicznej na punktach kontrolnych na granicy województwa śląskiego, dolnośląskiego i lubuskiego. Wsparcie realizowane jest poprzez wystawienie namiotów, środków transportu oraz masztów oświetleniowych. Na wniosek wojewody dolnośląskiego realizowane jest wsparcie transportowe. Na terenie całego kraju żołnierze WOT objęli opieką kombatantów Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych. Wsparcie polega na izolowaniu kombatantów od potencjalnych źródeł zakażenia wirusem poprzez pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb (zakupy, transport) - informuje rzecznik LBOT kpt. Damian Stanula.

- Dowódcy Brygad OT pozostają w kontakcie z wojewodami i biorą udział w posiedzeniach WCZK. W celu szybszej koordynacji przedsięwzięć z ramienia dowództwa WOT zostali delegowani oficerowie łącznikowi do Ministerstwa Zdrowia. Trwa planowanie dalszego zaangażowania - dodaje Stanula.

Odwołany został udział terytorialsów we wszystkich służbowych przedsięwzięciach zagranicznych. Dowódca WOT zalecił również ograniczenia prywatnych podróży zagranicznych przez żołnierzy i pracowników. Części personelu cywilnego została umożliwiona praca zdalna.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE