Lubelskie: woda niezdatna do spożycia w dziewięciu miejscowościach!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Lubelskie: woda niezdatna do spożycia w dziewięciu miejscowościach!

2021-09-02 8:07

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opolu Lubelskim wydał komunikat o wodzie niezdatnej do spożycia w dziewięciu miejscowościach w gminie Opole Lubelskie. Trwa organizacja beczkowozów z wodą pitną.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny poinformował w środę, że na podstawie badań jakości wody z wodociągu zbiorowego przekroczony został parametr mikrobiologiczny. Zakaz spożywania wody obowiązuje w miejscowościach: Opole Lubelskie, Niezdów, Wola Rudzka, Grabówka, Jankowa, Zajączków, Wandalin, Ludwików, Białowoda.

"Woda nie nadaje się do spożycia, wodę z kranu można jedynie używać do spłukiwania toalet" – poinformował w komunikacie sanepid.

Trwa organizacja beczkowozów i, jak przekazał PAP prezes Opolskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp.z o.o. Henryk Piłat, mieszkańcy otrzymają informację, gdzie będą znajdować się beczkowozy.

"To jest ogrom obszaru, stąd też nasze działania idą w tym kierunku, żeby stacjonarne miejsca były zaopatrzone w wodę. Ustawimy dwa stałe punkty w Opolu Lubelskim na ul. Kraszewskiego i na Fabrycznej na parkingu przy boisku. Będziemy też jeździć z wodą po ulicach Opola i po miejscowościach przyległych informując na bieżąco sołtysów, w jakich godzinach będzie beczkowóz" – powiedział Piłat.

Jak podkreślił, na tę sytuację złożyło się kilka czynników.

"Raz, że stare wodociągi, po drugie studnie, które mają nasi odbiorcy łączą się w jeden obwód z wodociągami i w przypadku spadku ciśnienia - a nie ma zaworów zwrotnych - wodę tłoczą do nas. Trzecim powodem są długotrwałe opady, poziom wód gruntowych wzrósł i mogło dojść do skażenia" – wyjaśnił.

Ponowne badanie wody przez sanepid odbędzie się w piątek. „Postaramy się, żeby jak najszybciej to badanie się odbyło, dobrze by było, żeby na weekend woda wróciła do kranów naszych odbiorców" – dodał Piłat.

Decyzja sanepidu obowiązuje do odwołania.

Tragedia w Dobczynie. Dwie nastolatki wisiały na jednej gałęzi