Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva Zdjęcie ilustracyjne

Lubelskie: Więźniowie będą pracować na rzecz nadleśnictw

2021-11-16 16:13

Jak poinformowała dziś Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie na swojej oficjalnej stronie. Podpisano porozumienie z Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej, na mocy którego skazani będą mogli wykonywać prace na rzecz lubelskich nadleśnictw. Jakie prace będą wykonywać informujemy w artykule.

Więźniowie będą pracować w lasach

Porozumienie w tej sprawie podpisał dyrektor lubelskiej dyrekcji LP Zygmunt Byra oraz dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Lublinie, PŁK Dariusz Bernat. Dzisiejsze podpisanie porozumienia jest następstwem działań podjętych wcześniej na szczeblu centralnym. Do zacieśnienia współpracy między Lasami Państwowymi a Służbą Więzienną doszło już 15 września, kiedy to porozumienie w tej sprawie podpisali p.o. dyrektora generalnego LP Józef Kubica oraz dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński.

Sygnatariusze są pewni, że ten nowy rozdział we współpracy w zakresie zatrudniania osadzonych w oddziałach karnych i aresztach śledczych do wykonywania prac leśnych na rzecz jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych przysłuży się lasom w regionie. W jaki sposób leśnicy chcą skorzystać z pomocy skazanych? Doprecyzowywanie obowiązków i umowy określające zakres wykonywanych prac będą podpisywane na szczeblu nadleśnictw i jednostek oraz ewentualnie firm, które świadczą usługi na rzecz LP.

–Początkowo skazani będą wykonywali zadania mało skomplikowane, niewymagające wysokich kwalifikacji i fachowej znajomości leśnej profesji. Dlatego też chcemy zaangażować ich m.in. do sprzątania pasów pożarowych czy pasów drogowych. W miarę rozwoju naszej współpracy planujemy również zatrudniać ich do prac o większym stopniu zaawansowania, co w niektórych przypadkach będzie wymagało zdobycia przez nich odpowiednich uprawnień. Ze swojej strony zechcemy również kierować osadzonych do firm świadczących usługi na rzecz Lasów Państwowych – mówi dyrektor Zygmunt Byra

Nadleśnictwa będą korzystać ze wsparcia osadzonych w zależności od zapotrzebowania na wykonywanie prac leśnych w terenie. Jako pierwsze z pomocy osadzonych skorzystają nadleśnictwa położone w pobliżu zakładów karnych i aresztów śledczych.

A co Wy myślicie o tym pomyśle? Dajcie nam znać w sondzie zamieszczonej poniżej.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Sonda
Czy więźniowie powinni pracować w lasach?