Dziekanat

i

Autor: UMCS

Lubelskie uczelnie zaciskają pasa. Ograniczają zużycie prądu

2022-12-14 13:48

Wielkie gaszenie świateł, częściowa praca zdalna, rozsądne gotowanie wody, ograniczanie liczby lodówek, a nawet specjalne urządzenie do gromadzenia energii - m.in. tak będą oszczędzać lubelskie uczelnie. Muszą zacisnąć pasa tak, żeby ograniczyć zużycie prądu o 10 proc.

Pomysłem, na który wpadły wszystkie uczelnie, jest zachęcanie pracowników i pracowniczek do gaszenia świateł w pomieszczeniach, które aktualnie nie są używane. Dodatkowo odradzają korzystanie z iluminacji budynków. Politechnika Lubelska poinformowała, że wygasiła prawie 1/4 całego oświetlenia zewnętrznego na terenie kampusu i kontynuuje trwającą od czterech lat wymianę żarówek na energooszczędne. Na dachu uczelni ma się pojawić też fotowoltaika o mocy blisko 120 kW. Nie jest to jednak jedyne techniczne rozwiązanie, na które wpadła Politechnika.

Politechnika Lubelska we współpracy z Tele-foniką Kable S.A. oraz MPK Lublin buduje kontenerowy magazyn energii. Urządzenie będzie zlokalizowane przed budynkiem Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii. Technologia ma przewidziany czas eksploatacji 20 lat i wykorzystuje do gromadzenia energii ogniwa litowo-jonowe NMC najnowszej generacji, o pojemności 0,4MWh i mocy 0,35MW. Ponadto magazyn wykorzystuje technologie informatyczne umożliwiające współpracę ze źródłami energii odnawialnej i odbiornikami energii znajdującymi się na terenie kampusu uczelni. Termin zakończenia testów i oddania urządzenia do użytku przewidywany jest na luty 2023 - tłumaczą mgr inż. Mirosława Żuber, kanclerza Politechniki Lubelskiej, i jego zastępca dr inż. Marcin Jakimiak.

Szkoły wyższe zachęcają też kadrę do rozsądnego gotowania wody w czajnikach elektrycznych, tak żeby podgrzewana była tylko taka ilość, która rzeczywiście od razu będzie wykorzystana.

Popularnym rozwiązaniem jest też wdrożenie tymczasowej pracy zdalnej. Żadna uczelnia nie zdecydowała się na prowadzenie w tej formie zajęć, ale większość postanowiła wysłać przed komputery pracowników i pracowniczki administracyjne. Na Uniwersytecie Medycznym potrwa to najdłużej, bo od 19 grudnia do 6 stycznia. Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej i Uniwersytecie Przyrodniczym natomiast od 24 grudnia do 8 stycznia.

W okresie, o którym mowa, we wszystkich budynkach Uniwersytetu, za wyjątkiem klinik weterynaryjnych, domów studenckich oraz Centrum Kultury Fizycznej i Sportu dostawy energii cieplnej ograniczone zostaną do poziomu gwarantującego utrzymanie w pomieszczeniach minimalnej temperatury wymaganej przepisami na stanowiskach pracy; przebywanie na terenie budynku możliwe będzie wyłącznie w dni powszednie od poniedziałku do piątku, w godzinach od 6.00 do 15.00 - czytamy w Zarządzeniu Rektora UP.

Uczelnia zachęca też do przechowywania jedzenia w mniejszej liczbie lodówek. Pracownicy i pracowniczki powinni korzystać z wybranych, a pozostałe opróżnić i wyłączyć.

UMCS przypomina także, że z powodu drożyzny wzrosły ceny w akademikach. W porównaniu z ubiegłym rokiem studenci i studentki płacą tam za pokój ok. 10 proc. więcej.

Duże zmiany szykują się też na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od stycznia zajęcia dydaktyczne będą przeniesione z Kampusu Głównego KUL, co oznacza, że będą się odbywały niemal wyłącznie w Gmachu Collegium Jana Pawła II. To samo tyczy się też agend administracyjnych.