Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Lublin Airport LUZ / Facebook Zdjęcie ilustracyjne

Lubelskie lotnisko wznawia działalność. Pierwszy lot po przerwie już w środę

2020-06-16 13:40

Port Lotniczy Lublin gotowy do ponownego przyjęcia podróżnych. Dedykowane wejście tylko dla pasażerów, obowiązkowe mierzenie temperatury i kabina oceny zdrowia - to tylko niektóre z wprowadzanych zmian. Loty z Lublina będą wznowione już od jutra. Pierwszą operacją po przymusowej przerwie będzie przylot samolotu z Eindhoven. O czym muszą pamiętać pasażerowie?

Mimo, że lotnisko wznawia działalność, pasażerowie i ich rodziny muszą spodziewać się pewnych zmian. Zgodnie z obowiązującymi przepisami do terminala będą mogły wejść tylko osoby, które są pasażerami obsługiwanych rejsów (mają aktualną kartę pokładową) lub osoby sprawujące opiekę nad nieletnimi lub niepełnosprawnymi. Oznacza to niestety, że jak na razie nie będzie możliwości, aby w lotniskowej poczekalni przebywały inne osoby, np. członkowie rodzin czy znajomi pasażerów, którzy chcieliby ich odprowadzić lub przywitać.

Spora zmiana dotyczy głównych drzwi do terminala, którym do tej pory wchodzili odlatujący - zostały one czasowo wyłączone z użytku. Dedykowanym wejściem dla podróżnych stało się za wejście od strony przystanku kolejowego, na którym zatrzymuje się szynobus. Tutaj pracownicy lotniska na specjalnie przygotowanym stanowisku będą weryfikowali, czy dana osoba ma uprawnienia, aby wejść do terminala (stanowisko będzie czynne 3h przed każdym rozkładowym rejsem).

Co dalej? Pasażerów czeka przejście przez bramkę mierzącą temperaturę. Osoby, które mają temperaturę niższą niż 38°C będą mogły wejść i rozpocząć kolejne etapy odprawy. Natomiast podróżni z temperaturą równą lub wyższą niż 38°C będą kierowani do tzw. „kabiny oceny zdrowia”, gdzie przeprowadzana zostanie ponowna weryfikacja temperatury, ocena symptomów charakterystycznych dla COVID-19, wykonany zostanie też wywiad prowadzony pod kątem możliwości zarażenia się wirusem. Jeśli pasażer wykazuje objawy, a powtórne badanie temperatury potwierdzi pierwszy wynik, nie będzie mógł wejść do budynku i tym samym - skorzystać z połączenia lotniczego.

- Wdrożyliśmy wszystkie wytyczne dotyczące zachowania odpowiednich środków bezpieczeństwa. Zadbaliśmy także o kompleksowe przeszkolenie pracowników w tym zakresie - podkreśla Krzysztof Wójtowicz, prezes zarządu Portu Lotniczego Lublin. - Zależy nam, aby każdy z nich dysponował wiedzą i znał odpowiednie procedury postępowania, tak aby cały proces przebiegał szybko i komfortowo dla pasażerów. Naszym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa dla osób znajdujących się na terenie lotniska i wszystkie wytyczne realizowane są z myślą o nich.

Ograniczenia dotyczą nie tylko pasażerów, ale i samych pracowników lotniska. Na teren Portu Lotniczego Lublin wchodzą oddzielnymi wejściami, nie mając tym samym kontaktu z pasażerami. Obowiązuje ich m.in. monitorowanie swojego stanu zdrowia i dezynfekcja miejsc pracy, przed rozpoczęciem wykonywania obowiązków.

Co najważniejsze, wszystkie osoby znajdujące się w terminalu (czyli zarówno pasażerowie, jak i pracownicy) zobligowane są do noszenia maseczek oraz zachowania bezpiecznego dystansu. Władze lotniska zadbały o dostęp do płynów do dezynfekcji rąk - w ogólnodostępnych miejscach ustawiono bezdotykowe dystrybutory. Ze względu bezpieczeństwa, zgodnie z zaleceniami, z użytkowania zostały wyłączone palarnie kabinowe, boiska do piłki plażowej oraz kąciki zabaw. Na stanowiskach odprawy, informacji, kontroli paszportowej oraz przy gate’ach zainstalowano ekrany ochronne. Aby przypominać o zasadach zachowania bezpieczeństwie, w terminalu pojawiły się materiały wizualne (naklejki, plakaty) oraz specjalne komunikaty dźwiękowe. To wszystko dla bezpieczeństwa podróżujących.

Motolotnia - ciekawa pasja i piękne loty
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE