Ksiądz przekazał datki z niedzielnej tacy na WOŚP. „To piękna akcja”

i

Autor: pexels.com/screen facebook.com/Parafia Polskokatolicka w Żółkiewce kolaż

Lubelskie. Ksiądz przekazał datki z niedzielnej tacy na WOŚP. „To piękna akcja”

2023-01-30 11:24

„To piękna akcja, bo gramy tyle lat i razem” – takimi słowami mówił o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej pomocy ks. Kamil Wołyński, proboszcz dwóch parafii polskokatolickich w województwie lubelskim. To właśnie on zdecydował się zaprosić do świątyni kwestujących wolontariuszy, a sam oddał im datki zebrane podczas niedzielnej tacy.

Choć 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za nami, to emocje związane ze zbiórką jeszcze się utrzymują. W tym roku wolontariusze w całej Polsce kwestowali, by zebrać fundusze na walkę z sepsą. Jak się okazuje, do akcji przyłączył się także ksiądz Kamil Wołyński, który jest proboszczem Parafii Polskokatolickiej w Zamościu i kościoła polskokatolickiego św. Jakuba Apostoła w Żółkiewce. Duchowny przyznaje, że od początku istnienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wspiera jej działania. Nie inaczej było podczas 31. finału akcji, który odbył się w minioną niedzielę. Jak informuje „Tygodnik Zamojski”, ks. Wołyński zaprosił wolontariuszy do zamojskiej świątyni i oddał im datki zebrane podczas niedzielnej tacy.

„31 lat temu zaczęła grać Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Miałem wtedy 12 lat, gdy mój ojciec chrzestny wziął mnie za rękę i poszliśmy w Lublinie do oddziału Gazety Wyborczej, gdzie mieścił się sztab. To piękna akcja, bo gramy tyle lat i razem. Dziś tacę przeznaczamy na WOŚP” – mówił podczas mszy świętej ks. Kamil Wołyński, cytowany przez „Tygodnik Zamojski”.

Ale na tym nie skończyło! Proboszcz podkreślił, że kwestowanie na rzecz WOŚP ceni w szczególności za to, że wolontariusze zbierają pieniądze po to, by ratować innych, a to uczy tego, jak ważna jest pomoc bliźniemu. Następnie zaprosił kwestujących także do kościoła w Żółkiewce. Takie działanie w tej parafii jest już tradycją.

„Dzisiaj na Mszy św. kolędy i pastorałki grała Kapela Wujka Romana a także jak co roku gościliśmy Wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” – czytamy w poście dodanym w niedzielę na facebookowym profilu Parafii Polskokatolickiej w Żółkiewce.

Kościół polskokatolicki a rzymskokatolicki

Podstawową różnicą pomiędzy kościołem rzymskokatolickim a polskokatolickim jest to, że ten drugi nie podlega władzy papieża (tę sprawuje tutaj Synod Ogólnopolski). Stroje duchownych oraz prowadzenie liturgii są niemal takie same, jednak wierni kościoła polskokatolickiego, choć oddają cześć Maryi jako matce Jezusa, to nie wierzą w niepokalane poczęcie i jej wniebowzięcie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE