świat zwierząt

Lubelskie koty od miasta dostaną własne M6 na zimę. Gdzie pojawią się budki?

2023-09-21 13:54

W najbliższych tygodniach na terenie spółdzielni mieszkaniowych w Lublinie pojawią się nowe schronienia dla kotów wolno żyjących. W każdym z domków może zamieszkać 6 kotów.

–  Co roku jesienią kupujemy też drewniane schronienia, które trafiają do zainteresowanych zarządców osiedli mieszkaniowych. Ważne jest, by decyzja o lokalizacji takich domków była przemyślana i skonsultowana z mieszkańcami. Pamiętajmy jednak, że koty wolno żyjące zasługują na naszą opiekę i troskę – mówi Blanka Rdest-Dudak, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.

W ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego pn. „Zadbajmy o zwierzęta” zakupiono 12 nowych domków dla kotów wolno żyjących. Stanowią dobrą ochronę przed zimnem, wiatrem i opadami. Domki są ocieplone styropianem, a każdy przeznaczony jest dla 6 kotów. Uchylny dach umożliwia utrzymanie schronienia w czystości, ułatwia też przygotowanie legowiska.

Wepchnął przechodnia pod autobus. Dramat w Lublinie

Domki trafią do administratorów nieruchomości, którzy już złożyli do Urzędu Miasta Lublin takie zapotrzebowanie. Schronienia pojawią się na terenach zarządzanych przez:

  • Młodzieżową Spółdzielnię Mieszkaniową „Promyk”,
  • Administrację Osiedla Ruta,
  • Administrację Osiedla Skarpa,
  • Spółdzielnię Mieszkaniową im. W. Z. Nałkowskich,
  • Pracowniczą Spółdzielnię Mieszkaniową Kolejarz,
  • Administrację Osiedla Łąkowa,
  • Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Nowy Dom”.
  • Zarząd Dzielnicy Węglin Północny.

Według szacunków na terenie Lublina żyje około 2 tys. kotów wolno żyjących. Odgrywają one istotną rolę w miejskim ekosystemie, zwłaszcza w walce z gryzoniami.

Zarządców osiedli, którzy nie zgłosili zapotrzebowania na domki, zachęcamy do uchylenia okienka w piwnicy, aby zwierzęta mogły się tam ukryć przed chłodem. Część populacji takich kotów znajduje się pod opieką społecznych opiekunów, którzy dokarmiają zwierzęta i pomagają w kastracji kotów, dowożąc do wybranych gabinetów weterynaryjnych.

Zobacz także: Pomysł na wycieczkę niedaleko Lublina? Zoo w Wojciechowie to idealny kierunek!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE