Lubelskie: Dorabianie do emerytury i renty. Zmiany od czerwca

2022-05-25 14:06
ZUS, emeryci zarobią więcej
Autor: zdj. zus.pl

Szykują się urzędnicze zmiany dla emerytów i rencistów. ​I to już od czerwca. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmienia limity kwot, jakie można zarobić, kiedy przeszło się na wczesną emeryturę.

Najmłodsi emeryci i wszyscy renciści będą mogli więcej dorobić do swoich świadczeń z ZUS. Od czerwca rosną limity dodatkowych przychodów.

To ważna wiadomość dla osób, które pobierają wcześniejsze emerytury lub renty. - W ich przypadku obowiązują limity dodatkowych przychodów. Zmieniają się one raz na trzy miesiące i od czerwca wzrosną. To znaczy, że emeryci i renciści będą mogli dorobić większą kwotę miesięcznie bez obawy o zmniejszenie bieżącego świadczenia - wyjaśnia Małgorzata Korba, rzeczniczka ZUS na Lubelszczyźnie.

Od 1 czerwca limit będzie wynosił 4364,70 zł brutto, czyli o około 168 złotych więcej niż dotychczas.

Wzrośnie również druga kwota graniczna, która zawiesza wypłatę bieżącej emerytury lub renty. - Od czerwca będzie wynosiła 8105,80 zł brutto. To znaczy, że dopiero przy zarobkach wyższych od tej kwoty wypłata wcześniejszej emerytury lub renty za dany miesiąc nie przysługuje - dodaje Korba. 

Limitami nie muszą przejmować się emeryci starsi. Chodzi o kobiety w wieku co najmniej 60 lat i mężczyzn w wieku co najmniej 65. Te osoby mogą dorabiać bez ograniczeń.

A do wspomnianych limitów wliczają się tylko przychody, od których obowiązkowe są składki na ubezpieczenia społeczne. Chodzi więc między innymi o wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy-zlecenia czy przychody za prowadzenie działalności gospodarczej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE