Lubelski ZUS pomoże przedsiębiorcom, którzy z powodu koronawirusa mają kłopoty finansowe

2020-03-12 12:51
ZUS wsparcie
Autor: pixabay.com/StartupStockPhotos

Lubelscy przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie ze strony ZUS-u! Chodzi o ich trudną sytuację, wywołaną atakiem koronawirusa w Polsce i na Lubelszczyźnie.

Odroczenie terminu płatności składek, układ ratalny oraz, w przypadku samozatrudnionych, umorzenie należności.

- To główne instrumenty, które oferuje zakład ubezpieczeń społecznych - mówi Małgorzata Korba z lubelskiego oddziału instytucji i dodaje: - Gdy ZUS zgodzi się na zmianę terminu zapłaty składek, podpisze z przedsiębiorcą umowę. Przedsiębiorca będzie mógł uregulować składki w późniejszym terminie. Nie zapłaci odsetek za zwłokę, a jedynie opłatę prolongacyjną. Można odroczyć tylko składki bieżące lub przyszłe, których termin płatności jeszcze nie upłynął. Jeśli zadłużenie już powstało i przedsiębiorca nie jest w stanie spłacić go jednorazowo, może złożyć wniosek o rozłożenie długu na raty. Podpisanie umowy z ZUS o układzie ratalnym umożliwia uregulowanie zadłużenia w dłuższym okresie i na uzgodnionych warunkach. Przedsiębiorca nie płaci odsetek za zwłokę, tylko niższą opłatę prolongacyjną. Podpisanie umowy ratalnej zawiesza również postępowanie egzekucyjne, jeśli ZUS takie prowadził.

ZUS przypomina, że przedsiębiorcy również mogą skorzystać z zasiłku chorobowego i opiekuńczego podczas kwarantanny z powodu koronawirusa. Warunkiem jest podleganie dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu i odpowiedni dokument, który da prawo do zasiłku.

Są to: decyzja państwowego inspektora sanitarnego o kwarantannie lub izolacji albo zwolnienie lekarskie.​

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE