LFN 2022

i

Autor: Mateusz Kasiak Ten zespół zorganizuje LFN 2022

Lubelski Festiwal Nauki w tym roku stawia na ogrody. Piknik na betonie

2022-06-07 17:56

Poznaliśmy hasło przewodnie XVIII Lubelskiego Festiwalu Nauki. Organizatorzy zapraszają uczestników do różnego typu ogrodów między 10 a 16 września. Większość projektów skoncentrowana jest więc na zdrowym podejściu do życia.

W tym roku głównym koordynatorem imprezy jest Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Festiwalowi towarzyszą liczne atrakcje specjalne i oczywiście Piknik Naukowy. Ten zaplanowano na 11 września na Placu Teatralnym w Lublinie.

Podczas wtorkowej konferencji naukowej organizatorzy ujawnili wstępny program i pochwalili się pierwszymi danymi. Dotychczas zarejestrowano ponad 850 projektów, w tym 75 online. - Z pewnością będzie ich zdecydowanie więcej, a chętni mogą je zgłaszać w dwóch etapach do końca wakacji - tłumaczy dr Andrzej Zykubek, administrator festiwalu.

Jak podkreślano, zainteresowanie imprezą jest spore. Na większość wydarzeń wstęp będzie od ręki. Część wymaga wcześniejszych zapisów. Te ruszą 13 czerwca.

Tematy? Większość wymienionych i deklarowanych wpisuje się w tegoroczne hasło.

- Będziemy mówili m.in. o wykorzystaniu fotowoltaiki, samochodach elektrycznych, walce ze smogiem, zaprosiliśmy zespół, który gra na instrumentach z recyklingu - wymieniał prof. Tomasz Oniszczuk, koordynator uczelniany wydarzenia z UP.

Na Politechnice Lubelskiej będzie można ugotować zupę z pokrzywy. W Uniwersytecie Przyrodniczym własnoręcznie wykonać miniaturowe ogrody z ekologicznych materiałów. Są i te mniej oczywiste nawiązania, jak choćby wielokulturowe projekty KUL. - Na styku kultur, wartości i religii - wylicza prof. Michał Wyrostkiewicz, koordynator uczelni.

Do wnętrza ogrodu ciała ludzkiego zaprosi Uniwersytet Medyczny. - Aby móc przekonać się, czy nasz ogród nie potrzebuje naprawy, lekarz sprawdzi to za pomocą badań - mówiła o projekcie „Diagnosta nie wróżka i prawdę ci powie, daj mu tylko kroplę krwi swojej”.

Tegoroczne hasło spodobało się także miejskim urzędnikom, którzy współpracują z uczelniami i ponownie chcą przygotować coś dla dzieci. Tym razem, jak usłyszeliśmy, mowa o realizacji strategii Lublin 2030 i projekcie „Miasto Zielone”.

- Temat festiwalu wprost kojarzy się z ekologią. Warto to zaadaptować w tej strategii - zaznacza Robert Zyśko z lubelskiego ratusza. W jaki sposób? Jeszcze nie wiadomo. - We wrześniu być może zaczniemy warsztaty. Być może właśnie podczas Festiwalu Nauki. Na razie jesteśmy na etapie przygotowania koncepcji całej strategii - dodaje Zyśko.

Jak to więc jest z tą ekologią? - Nie będzie tylko na papierze. Nie sprowadzimy wszystkiego do pustych haseł - deklarują przedstawiciele lubelskich uczelni.

Tymczasem tak bardzo Zielony w tym roku Piknik Naukowy zostanie zorganizowany na Placu Teatralnym. Dlaczego? - pytamy. I czy nie można było zabrać młodzieży do sąsiedniego Ogrodu Saskiego .

- Nie zawsze da się merytorycznie zrobić wydarzenia w przestrzeni zielonej. Na łąkę może zabrać dziecko mama - odpowiada prof. Wyrostkiewicz z KUL.

- Ponadto uczniowie oczekują przestrzeni uniwersyteckiej. Tu chodzi o naukę - dodają organizatorzy. Ma być jednak i zielono, i plenerowo. UMCS tradycyjnie wykorzysta swój Ogród Botaniczny. KUL pasieki.

Festiwal potrwa od 10 do 16 września. Szczegółowy program, zapisy i więcej szczegółów na festiwal.lublin.pl