Lubelska posłanka z propozycją szczepień poza kolejnością [AUDIO]

2021-01-05 11:04 Mateusz Kasiak
Lubelska posłanka z propozycją szczepień poza kolejnością
Autor: zdj. Marta Wcisło/Facebook

Marta Wcisło, posłanka Koalicji Obywatelskiej, otrzymała propozycję szczepień w etapie "zero" od jednego ze szpitali z Lublina. Powodem miała być chęć posłanki wyrażona na...Facebooku.

Marta Wcisło jako jedna z wielu wzięła udział w internetowej akcji "zaszczepię się w pierwszym możliwym terminie".

- Otrzymałam telefon od jednego z lubelskich szpitali z pytaniem, czy jestem zainteresowana szczepionką przeciw covid-19 w najbliższym czasie. Na moje pytanie, skąd do mnie ten telefon, usłyszałam odpowiedź, że w mediach społecznościowych poinformowałam, że chcę się zaszczepić w pierwszym możliwym terminie - mówi nam Marta Wcisło.

Szpital poinformował posłankę o możliwości szczepień. - Partia szczepionek, które zostaną otwarte i nie będą wykorzystane, będą zmarnowane, dlatego dzwonią i pytają - tłumaczy.

Wcisło jednak odmówiła. - Podziękowałam. Stwierdziłam, że chętnie się zaszczepię, ale w terminie mi przysługującym - dodaje.

Szczepień odmówiła także lubelska radna sejmiku województwa lubelskiego Bożena Lisowska (KO). - Może się narażę, ale jako członek kilku rad społecznych lubelskich szpitali dostałam propozycję zaszczepienia się w terminie "0", mój instynkt podpowiedział mi, aby grzecznie odmówić i to uczyniłam - napisała na Twitterze.

Tymczasem szpitale wznowiły regularne szczepienia po Nowym Roku. Zapewniają, że w etapie zero szczepią tylko swoich pracowników. Wkrótce możliwe będą także szczepienia pracowników innych placówek medycznych i członków rodzin medyków.

- Ta możliwość rozszerzenia tej grupy choćby na rodziny pracowników się pojawi. Będziemy z tego korzystać. Etap zero przygotowuje nas do szczepień populacyjnych - mówił nam już pierwszego dnia szczepień w szpitalu klinicznym nr 4 w Lublinie dr Radosław Starownik, dyrektor placówki.

Narodowy program szczepień źle przygotowany?

Marta Wcisło uważa, że program szczepień jest źle przygotowany, a za marnowanie szczepionek niesłusznie oskarża się szpitale.

- Panuje chaos. Rząd od kilku tygodni informował o szczepionkach, a nie przygotował polskiej ochrony zdrowia na masowe szczepienia milionów Polaków. Całą odpowiedzialność przerzuca się na placówki medyczne. Wkrótce pewnie usłyszymy, że coś w jakimś szpitalu się zmarnowało - mówi Wcisło.

Według zapewnień rządu, w kolejnym etapie szczepieni mają być seniorzy, służby mundurowe i nauczyciele. Zapisy na szczepienia populacyjne ruszają 15 stycznia.

- Dostałam propozycję szczepienia, odmówiłam. System jest wadliwy - mówi posłanka KO Marta Wcisło
Kuszenie na szczepienie? Jak Polacy reagują na rządowe udogodnienia w sprawie antycovidowych szczepionek. Sprawdziliśmy to w Lublinie