Lubelscy okuliści przywrócili widzenie pacjentce z nieodwracalną ślepotą. Pierwsza taka operacja w Polsce [WIDEO, GALERIA]

i

Autor: zdjęcie nadesłane, prof. Robert Rejdak

Zdrowie

Lubelscy okuliści przywrócili widzenie pacjentce z nieodwracalną ślepotą. Pierwsza taka operacja w Polsce [WIDEO, GALERIA]

2023-07-27 12:47

W środę lubelscy lekarze wszczepili pacjentce specjalną soczewkę teleskopową. To dzięki niej kobieta będzie widziała. To pierwsza tego typu operacja w Polsce i środkowo-wschodniej Europie. Teraz lubelscy lekarze będą mogli pomagać kolejnym pacjentom, którzy mają chorobowo uszkodzoną plamkę siatkówki.

Okuliści przywrócili widzenie pacjentce. Pierwsza taka operacja w Polsce!

- Mamy nowe narzędzie terapeutyczne w postaci rozwiązania optycznego: soczewkę teleskopową - mówi prof. Robert Rejdak szef Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1 w Lublinie. - To jest zupełnie inna zasada optyki, to jest taki teleskop Galileusza. Soczewka działa tak jak szkło powiększające. Powiększa obraz np. druku, czy rysów twarzy o 2,7 razy, także z odpowiedniej odległości pacjent, który wcześniej nic nie widział, mam tutaj na myśli widzenie centralne, zaczyna widzieć druk, rysy twarzy.

Wewnątrzgałkowa soczewka teleskopowa zostaje wszczepiona w trakcie operacji zaćmy. Ma jednak za zadanie przywrócić przezierność soczewki, czyli leczyć zaćmę i działać jako pomoc optyczna w przypadku choroby plamki.

- W pewnym sensie znacznie poprawiamy wzrok, szczególnie chodzi o widzenie z bliska, czyli czytanie druku, rozpoznawanie twarzy z odległości około pół metra do metra - dodaje prof. Rejdak. - To są takie zjawiska, że np., babcia nie widziała twarzy wnuczka, a nagle może zobaczyć, czy może też przeczytać druk, gazetę, czy jakieś większe litery. Jesteśmy dopiero po pierwszym zabiegu w tej części Europy. Bardzo długo się przygotowywaliśmy do tych operacji.

Pacjentka czuje się dobrze. Aby widzieć potrzebuje kilku dni regeneracji i rehabilitacji. Musi od nowa nauczyć się czytać z odpowiedniej odległości.

Lubelscy lekarze mają w planach w tym roku przeprowadzenie jeszcze kilku takich operacji.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE