Listy do Henia. Ta akcja ma uwrażliwić na los bezimiennych ofiar Holokaustu.

i

Autor: zdjęcie nadesłane, Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"

"Listy do Henia". Ta akcja ma uwrażliwić na los bezimiennych ofiar Holokaustu.

2022-04-11 17:13

Ten mały chłopiec z Lublina stał się symbolem tysięcy istnień. Co roku wysyłane są do niego listy. Tak będzie też teraz. Już 19 kwietnia, w Dzień Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom Przeciwko Ludzkości odbędzie się akcja "Listy do Henia". W tym roku uczestnicy będą mogli napisać także do dzieci z Ukrainy. W ten sposób symbolicznie okażą swój sprzeciw wobec trwającej tam wojny.

- "Listy do Henia" mają na celu edukację mieszkańców Lublina w zakresie losów społeczności żydowskiej, która tutaj mieszkała - mówi Weronika Rechul z Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN". - Henio Żytomirski stał się symbolem tych wszystkich losów, on miał zaledwie 6 lat gdy przyszło mu zginąć razem z całą rodziną. W tym roku uczestnicy mogą przyjść i napisać list nie tylko do Henia, ale również do wszystkich ukraińskich dzieci w geście solidarności, ale również sprzeciwu wobec wojny. Samo pisanie listów jest ważne, ale to, że one są wysłane również jest ważne, ponieważ później dostajemy taki fizyczny dowód na to, że te listy nigdy nie zostały doręczone, a szczególnie od Henia. Jego adres nadal istnieje, ale tej rodziny już tam nie ma.

Akcja "Listy do Henia" odbędzie się 19 kwietnia. W Centrum Informacji przy ul. Grodzkiej 21 zostanie ustawiona skrzynka pocztowa Teatru NN, do której będzie można wrzucać listy. Po godzinie 16:30 rozpocznie się spacer po miejscach związanych z historią życia Henia Żytomirskiego i losami społeczności żydowskiej w Lublinie. Obowiązują na niego zapisy. Szczegóły znajdziecie na stronie teatrnn.pl.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE