Jest prokuratorskie śledztwo w sprawie poszkodowanych przedsiębiorców [AUDIO]

2020-10-29 14:44 Mateusz Kasiak
LAWP: Jest prokuratorskie śledztwo w sprawie poszkodowanych przedsiębiorców [AUDIO]
Autor: zdj. Prokuratura Okręgowa w Lublinie Prokuratura Okręgowa w Lublinie

​Rozpoczęło się prokuratorskie śledztwo w sprawie lubelskich przedsiębiorców. W najbliższy piątek ruszą przesłuchania pierwszych trzydziestu. A chodzi o dotacje dla firm poszkodowanych w wyniku pandemii i konkurs Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości (LAWP).

Wkrótce ruszą pierwsze przesłuchania

- Prokurator zaplanował pierwsze czynności w postaci przesłuchania pierwszych trzydziestu pokrzywdzonych. Na skutek mojego wniosku Prokuratura Okręgowa w Lublinie objęła nadzorem wierzchnim postępowanie prowadzone w Puławach. Sprawa jest rozwojowa, została wszczęta. Będzie również wnikliwie analizowana pod względem merytorycznym - mówi Radiu Eska mec. Karol Peret, pełnomocnik przedsiębiorców.

Nieprawidłowości procedury konkursowej mają dotyczyć m.in. błędów w systemie przeznaczonym do naboru wniosków czy niewłaściwych kryteriów przyznawania dotacji.

- Trudno nie odnieść wrażenia, że środki unijne zostały właściwie rozrzucone z helikoptera. Znajdujemy się aktualnie w bardzo trudnej sytuacji gospodarczej. Stoimy przed widmem kolejnego lockdownu. Uważam, że włodarze województwa powinni pójść na kompromis z przedsiębiorcami. Szkoda, że środki unijne trafiły do przypadkowych firm, a nie do najbardziej potrzebujących - dodaje mec. Peret.

- Środki unijne trafiły do przypadkowych firm. Wkrótce pierwsze przesłuchania - mówi mec. Karol Peret

Lakoniczny komentarz urzędników

Urząd Marszałkowski w Lublinie, któremu LAWP podlega, wcześniej zapewniał o jawności konkursu, teraz deklaruje współpracę z prokuraturą.

- Będziemy na bieżąco udzielać uprawnionym organom wszelkich wymaganych informacji i wyjaśnień w tej sprawie - mówi Radiu Eska Remigiusz Małecki, rzecznik marszałka.

W zawiadomieniu o wszczęciu śledztwa czytamy, że poszkodowani przedsiębiorcy oskarżają nieustalonych urzędników, m.in. o niedopełnienie obowiązków w czasie całego procesu konkursowego czy o przyjmowanie korzyści majątkowych za przyjmowanie zgłoszeń poza kolejnością.

Dodajmy, że we wrześniu dotychczasowa dyrektorka LAWP, Katarzyna Kędzierska, zrezygnowała z pełnienia swojej funkcji.

- W związku z tym, że dotychczasowa dyrektor LAWP Katarzyna Kędzierska zrezygnowała ze stanowiska, zarząd województwa postanowił wyznaczyć na jej miejsce Magdalenę Filipek-Sobczak. Zdecydował o tym fakt, że bardzo dobrze zna ona tę instytucję - informował Małecki.

To właśnie za kadencji czasów doszło do kontrowersyjnego podziału 74 milionów złotych w czasie koronakryzysu dla lubelskich przedsiębiorców.

Postępowanie przygotowawcze prowadzi Prokuratura Rejonowa w Puławach pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

- Zapewniam, że urząd na bieżąco będzie udzielał prokuraturze wyjaśnień - mówi Remigiusz Małecki, rzecznik marszałka
Strajk uczniów i studentów na pamiątkę śp. Praw Kobiet w Lublinie